GÜNEY KIBRIS’TA KREDİ ÖDEMELERİ VE FAİZLERİNE 9 AY MORATORYUM

Kıbrıs Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Koronavirüs salgını sebebiyle durma noktasına gelen ekonomik hayatın devamlılığı için kritik bir karar alarak kredi ödemeleri ve faizleri üzerinde 9 ay moratoryum kararı aldı.

GÜNEY KIBRIS’TA KREDİ ÖDEMELERİ VE FAİZLERİNE 9 AY MORATORYUM

Rum Maliye Bakanı Konstantinos Petrides'in açıkladığı karara göre dokuz ay boyunca banka kredileri ve faizleri dondurulacak. Maliye Bakanı kararın şirketler, kişiler ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmiş işletme sahipleri için geçerli olacaını açıkladı. Alınan karar göre, hükümet toplamda 2 milyarlık bir paket ile birlikte 1.75 milyarlık borçları ve 250 milyarlık faizlerini garantiye alacak. Karar dokuz ayın sonunda tekrar gözden geçirilecek.

Maliye Bakanı Petrides, basına yaptığı açıklamalarda "bu salgına karşı sürdürdüğümüz savaşın başarı ölçüsü, iflasları ve işsizliği ne kadar önlediğimiz ile belirlenecek" ifadelerini kullanırken Rum Merkez Bankası Genel Direktörü Konstantinos Heredotu da söz konusu kararın 260.000 çalışan ve 60.000 şirketi ilgilendiren bir konu olduğu ifade etti. Heredotu "hedefimiz bankaları değil, piyasayı korumaktır. Burada esas amacımız reel sektörü ayakta tutmaktır" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER