Erhürman: "Zerre öngörünüz yok!"

Meclis Genel Kurulu olağanüstü toplandı.

Erhürman: "Zerre öngörünüz yok!"

Meclis Genel Kurulu olağanüstü toplandı.

Genel Kurul “Bulaşıcı Hastalıklar Yasa Önerisi”ni ele alacak Öneri, Sağlık Bakanlığı’nın bulaşıcı hastalıkların kontrolü için tedbir alma ve tüzük yapma yetkisini düzenliyor.

Gene Kurul’da kürsüye çıkan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, söz konusu Yasa Önerisi için geç kalındığını vurguladı.

“Şu an yaşadığımız ikinci dalga değil, alınmayan tedbirler nedeniyle yaşadığımız birinci dalgadır” diyen Erhürman, Hükümetin sadece iyi senaryoyu çalıştığını, orta ya da kötü senaryoyu düşünmediğini söyledi.

Erhürman, “Hastanedeki hekimler, hemşireler çok yoruldu. Bu insanların çalışma şartları zora girecek dedik, sağlıkta yapılacak tüm istihdamlara destek çıkarız da dedik, bugüne geldik… Sıla Usar’ın Meclis kürsüsünde söylediklerini hatırlıyorum; daha fazla hemşireye ihtiyaç duyulacak zamanlar olacak, şimdiden çalışın demişti. Hazır olun demişti. Ortada hiçbir şey yok.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Ersin Tatar ile ilgili “Zerre öngörü yok" diyen Erhürman, Tatar'ın öngörüsü olsa vaka sayılarının kötüye gideceğini tahmin edebileceğini ve 10 gün önce vakalar üzerinden övünmeyeceğini kaydetti.

"Şimdi rakamları Güney’le karşılaştırın bakalım” diyen Erhürman, hükümeti halka kötülük etmekten vazgeçmeye çağırdı.

Erhürman, eğitimde de aynı sorunlar ve aynı rahatlıktan dolayı sıkıntılar yaşandığını, çocukların eğitim durumunun nasıl eşitleneceğinin belli olmadığını işaret ederek, eleştirilerde bulundu.

İşsizliğin arttığını, ekonominin kötüye gittiğini kaydeden Erhürman, açılamayan ve çalışamayan sektörler bilinmesine rağmen toplumun düz duvara doğru sürüldüğünü savundu. Erhürman, bugüne kadar Pandemi Hastanesi’nin yapılmamasını da eleştirdi.

“Bu süreç en kötü nasıl yönetilirdi diye sorsalar ancak böyle olurdu” diyen Erhürman, sonucun yerel bulaşı getirdiğini, milletvekilleri, sağlıkçılar ve insanların hastalığa yakalandığını ifade ederek, bu yaşananların üzücü olduğunu söyledi.

Erhürman, ülkede “kapatmaya” gerek kalmadığını çünkü zaten işletmelerin ve insanların kendilerini eve kapattığını ifade ederek, hükümetin hem sağlığa, hem ekonomiye, hem eğitime zarar verdiğini belirtti.

Hükümetin karar alamaz durumda olduğunu, paniğe kapıldığını, zamanında kararlar üretemediğini, halkın da yönetime güvenini kaybettiğini ifade eden Erhürman, meseleye uzun süre rakam üzerinden bakıldığını ancak bunun ne kadar yanlış olduğunun şimdi görülebileceğine işaret etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasının da düşünülmesi gerektiğini ifade eden Erhürman, seçim bitince sorunların ortadan kalkmayacağını, aksine büyüyeceğini belirterek, seçimler düşünülmeden bir mutabakat hükümeti kurulmasının daha doğru olacağını çünkü memleketin şu anda yönetime ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Erhürman, Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelere de işaret ederek, Kıbrıs Türk halkının her alanda haklarını koruyup geliştirmesi için hem içte, hem dışta çalışmanın şart olduğunu kaydetti. Erhürman, hükümetin halkı bugün bu noktaya getirdiğini ve halkın bu noktadan kurtulması için hükümetin gitmesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER