ERCAN HAVALİMANI YENİ TERMİNAL BİNASININ TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILDI

DÜRÜST: "YENİ TERMİNAL BİNASI, 2018'İN İKİNCİ YARISINDA TAMAMLANACAK"

   ERCAN HAVALİMANI YENİ TERMİNAL BİNASININ TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILDI

Ercan Havalimanı yeni terminal binasının inşaatının başlatılması münasebetiyle, Ercan yeni terminal binası inşaat alanında tören düzenlenerek, temel atıldı.

Törene, TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, Yüksek Yönetim Denetçisi Emine Dizdarlı, T&T Havalimanı İşletmeciliği Direktörü Emrullah Turanlı, Deniz Bank Genel Müdürü Hakan Ateş, bazı milletvekilleri, yetkililer ve üst düzey yöneticiler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan törende, sırasıyla T&T Havalimanı İşletmeciliği Direktörü Emrullah Turanlı, Deniz Bank Genel Müdürü Hakan Ateş, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ile TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan birer konuşma yaptı.

Konuşmalar sonrasında, birlikte beton dökümü başlatıldı.

TURANLI

T&T Havalimanı İşletmeciliği Direktörü Emrullah Turanlı, Ercan Havaalanı’nın ihalesinin yaklaşık 4 yıl önce yapıldığını ve o günden bu yana 6 tane bakanla çalıştıklarını söyledi.

Süreç içinde zaman zaman bazı sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarına işaret eden Turanlı, bu inşaatın 4 yıl önce başlatılması gerektiğini, ancak yer konusundaki sorunların aşılmasıyla gecikildiğini anlattı.

Yaşanan diğer sorunlar hakkında bilgi veren Turanlı, havaalanın bir an önce bitirilmesini temenni etti.

4 yıl önce 120 milyon Euro ödeme yaparak Ercan Havaalanı ihalesini aldıklarını, eski havaalanın iyileştirilmesiyle ilgili 17 milyon Euro iyileştirme bedeli ödediklerini, 225 milyon Euro gibi ciddi bir yatırımı canla başla yapmaya çalıştıklarını anlatan Turanlı, daha büyük başarılara imza atmak için yetkililerden destek istedi.

Deniz Bank’ın projeyi finanse ettiğini, 125 milyon Euro gibi bir parayı 2 yıl önce kendilerine tahsis ettiğini söyleyen Turanlı, önleri kapalı olduğu için bu parayı bugüne kadar kullanmadıklarını, önlerinin açılmasıyla bu paranın kullanılacağını kaydetti.

ATEŞ

Deniz Bank Genel Müdürü Hakan Ateş de, adı geçen projenin yıllardır peşinde olduklarına dikkat çekerek, kendilerinin bir proje markası olduklarını söyledi.

Özellikle milli projelere ayıca önem verdiklerine işaret eden Ateş, KKTC’ye ayrı bir sayfa açmak istediklerini kaydetti.

Kıbrıs Barış Suyu Projesi ve Ercan Havaalanı Projesi başta olmak üzere bir çok projeye finansman sağladıklarını anlatan Ateş, Banka olarak KKTC’ye yaklaşık 1 milyar Dolar’lık yatırım yaptıklarına dikkat çekti.

Projenin önünü açan ilgili bakanlara teşekkür eden Ateş, projenin hayırlı olmasını temenni etti.

DÜRÜST

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst de konuşmasında, projenin önemine dikkat çekerek, projenin KKTC devletinin en büyük projelerinden biri olduğunu belirtti.

Bakan Dürüst, Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla 2017’nin ulaştırma politikaları açısından bir atılım yılı olacağına vurgu yaptı.

Ercan Projesi’nin KKTC’nin dünyaya açılan gözü olacağını belirten Bakan Dürüst, projenin neredeyse tüm sektörleri ilgilendirdiğini, ülkenin ekonomik olarak ayağa kalkmasının en büyük atılımı ve adımı olduğunu kaydetti.

“2018’İN İKİNCİ YARISINDA TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR”

Projenin 2018’in ikinci yarısında tamamlanmasının hedeflediğine işaret eden Bakan Dürüst, proje tamamlandığında Ercan Havalimanı’nın yaklaşık 180 bin metrekarelik yeni görünümüyle, ülkeyi uluslararası normlarda ifade edebilecek pencere niteliğinde olacağını söyledi.

İnşaatı üstelenen firmanın önünü açmanın kendilerinin görevi olduğuna işaret eden Bakan Dürüst, “devleti yönetirken, devletin kazanımlarını, halka yansıyacak olumlu adımları ve olumsuzlukları iyi değerlendirerek hareket etmemiz gerek” dedi.

TC ve KKTC’den ilgili yetkililerden oluşan altyapı ve üstyapı kontrolörlüğü ile havalimanın denetimlerini yaptıklarını anlatan Bakan Dürüst, TC’nin katkıları ve desteğiyle projenin 2018’de tamamlanacağına inanç belirtti.

Bakan Dürüst, projenin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

ARSLAN

Törende son konuşmayı yapan TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da,  Ercan Havalimanı yeni terminal binası ve yeni pistin KKTC’ye ve Kıbrıslı Türklere iyi hizmetler vermesi ve gurur projesi olması temennisinde bulundu.

Türkiye’de çok başarılı uygulamalar yapıldığına işaret eden Arslan, Türkiye’de yapılan çalışmalara değinerek, hükümetlerinin “TC’de her ne olursa, KKTC’de de aynısı olacak” diyen bir Başbakanı ve Cumhurbaşkanı olduğunu, dolayısıyla KKTC’nin de gelişimlerden ayrı tutulmayacağını vurguladı.

KKTC’yi kendilerinden ayrı tutmadıkları için bir çok projeyi birlikte yapıp, yürüttüklerine dikkat çeken Arslan, “amacımız KKTC’nin daha da büyümesi, daha da gelişmesi, ayakları üstünde daha da sağlam durması ve Kıbrıs Türkünün, Türkiye’nin, Türkiye’deki insanların kavuştuğu refah seviyesinden aynen yararlanması” dedi.

Arslan şöyle devam etti:

“Bunu yaparken bir şey daha yapıyoruz, hangi alanda olursa olsun kazandığı tecrübenin aynısını KKTC’ye yansıtmak, KKTC’ye yansıtırken de aynı zaman kaybını yaşamadan çok kısa sürede hayata geçirmek üzere birlikte çok güzel çalışmalar yapıyoruz.”

800 bin kişilik kapasiteli Ercan Havalimanı Terminali’nin bugün yaklaşık 3 buçuk milyon yolcuya hizmet ettiğine dikkat çeken Arslan, bunun KKTC’ye yakışmadığını, bu amaçla da KKTC ve TC ilgili bakan ve yetkilileriyle yeni projeye karar verildiğini anlattı.

Yeni projeyle başlangıçta yılda en az beş milyon yolcuya hizmet edileceğini, projenin ihtiyaç olması halinde hiç zaman kaybedilmeden 8-10 milyon yolcuya çıkarılabilecek konseptte hazırlandığını anlatan Bakan Arslan, projenin KKTC ve Kıbrıs Türklerine yakışır olduğunu vurguladı.

“KAMU-ÖZEL İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ”

Proje için kamu-özel işbirliğinin önemine işaret eden Bakan Arslan, bunun için özel sektör dinamiklerinin paydaş olarak alınarak, proje geliştirilmesinin önemine değindi.

Bu işlerin özel sektör hızıyla yapılabilmesi için, özel sektöre verildiğini, ancak Ercan’daki şirketin önünün bir süre önünün tıkandığını belirten Arslan, özel sektörün önünün açılması gerektiğini vurguladı.

“HERKESİN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLERİ YERİNE GETRİRMESİ LAZIM”

Arslan, projenin bir an önce KKTC’nin hizmetine girebilmesi için herkesin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğine işaret etti.

Projenin daha fazla bekletilmesine artık tahammülleri olmadığını da ifade eden TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, daha önce temeli atılan projeyle uluslararası normlarda, konvansiyonel denilen bir pistin yapılacağını, bu piste inemeyecek hiçbir uçağın olmadığını, her türlü uçağa hizmet edecek bir pist yapılacağını kaydetti.

Mevcut pistin altından bir tünelle geçileceğini, eski pistin uzatılacağını, pistin 3 bin 250 metreye çıkarılacağını anlatan Arslan, proje için Ercan’daki şirkete teşekkür etti.

Yeni turizm sezonunda, yeni terminalden hizmet verilmesi amacında olduklarını belirten TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 5 yeni projenin de bu sene sonuna kadar başlatılacağını ve iki yılda tamamlanacağını söyledi.

KKTC ile Türkiye'nin kaderinin, geçmişinin ve geleceğinin bir olduğunu dile getiren Arslan, “Herkes bunu bilsin. Biz, menfaat uğruna projelerde kader birliği yapmıyoruz. Biz, kaderimiz bir olduğu için bunun gereğini yerine getirmek üzere projelerde adımlar atıyoruz. Biz ne kadar ulaşılabilir ne kadar erişilebilir olursak ekonomimizin, ticaretimizin o kadar büyüyebileceğini, dünyada o kadar söz sahibi olabileceğini ve etkin olabileceğimizi biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM SÜRECİ… “BU KONUDA DA ANAVATAN OLARAK HE ZAMAN YANINIZDAYIZ”

Konuşması sonunda çözüm sürecine de değinen Arslan, atılan adımların başarısının tek taraflı olmadığını, KKTC’nin ne kadar irade ortaya koyarsa Rum tarafının da o kadar irade ortaya koyması gerektiğini kaydetti.

Arslan, irade ortaya koyarken de tek taraflı değil, iki tarafın  da haklarını düşünen, koruyan kollayan, uygulayan bir çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek, “bu konuda da anavatan olarak he zaman yanınızdayız, birlikteyiz, bu yolda da sizlere başarılar diliyoruz” dedi.

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2016, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER