El sanatlarının en nadidesi: Lefkara işi

Kıbrıs’taki genç kızların çeyiz sandığını süsleyen Lefkara işi, seri üretime ve teknolojiye inat, işlenmeye devam ediyor…

El sanatlarının en nadidesi: Lefkara işi

Kıbrıs’ın en önemli el işlerinden olan Lefkara işi, ustaları tarafından özenle işlenip görücüye çıkıyor.

Her genç kızın çeyiz sandığını süsleyen, Kıbrıs kültürünün en nadide el sanatlarından Lefkara işi, seri üretime ve teknolojiye inat işlenmeye devam ediyor.

İrlanda keteni üzerine yeşil ve beyaz renkteki özel bir iplikle işlenen Lefkara işi, kesme, örme ve sarma yöntemleri kullanılarak yapılıyor. 

Önce Kıbrıs’ın Larnaka ilçesine bağlı Lefkara köyünde işlenmeye başlayan Lefkara işi, zamanla tüm ülkeye yayıldı.

Venedik asilzadelerinin Lefkara köyüne ziyaretleri sırasında getirdiği dantel ile yerli halk nakışının birbirinden etkilenmesinden doğan Lefkara işi, geometrik ve tarihi motiflerle ketenlere renk katıyor.

 

Da Vinci’nin tablosunda motifi var 

 

Söylentilere göre, 14’üncü yüzyılda Kıbrıs’ı ziyaret eden Leonardo Da Vinci’nin Lefkara köyünde bulunduğu bir sırada, ‘Dere motifi’ olarak bilinen Lefkara işinin masa örtüsünden alır ve bu örtüyü daha sonra Milano Katedrali’ne hediye eder. Hatta, Da Vinci, Son Akşam Yemeği 'The Last Supper' tablosunda da nakşı çizer. 

Kıbrıs kadınları, Lefkara işinden gözlük kılıfı, şaraplık, sigaralık, lavanta torbası, buzluk magneti, çeşitli çanta ve heybe, tepsi, tepsi örtüsü, pano, sehpa takımları ve televizyon örtüleri yaparak,  meraklılarının beğenisine sunuyor.

 

“İşleyen kalmadı”   

 

Çocukluğundan beridir talep üzerine Lefkara işi işleyen Ülkü Görçek, 1954’te Kıbrıs’ın Güney’inde yetişen usta isimlerden biri.

İlkokul yıllarında işlemiş ilk işini… 

İşin inceliğini, köyleri Köfünye’ye gelen Lefkaralılardan öğrenmiş.

Keten üzerine gözünün nuruyla, maharetli ellerinin yarattığı birbirinden özel işlerin satışından elde ettiği gelirle, hem okul masrafını karşılamış, hem de çeyizini hazırlamış.  Şimdilerde de, işlediği işlerin satışından, evine katkı sağlıyor.

 “Motifler çıkartıyorum” diyen Ülkü Görçek, parça başı iş yaptığından söz ederek, ekliyor:

 “Güney’de doğdum. Yorgancı Derviş’in 8 evladından biriyim. Lefkara işini, 1963’te öğrendim. O günden beridir de elimden hiç bırakmadım. Terapi gibi. İşlemek beni dinlendiriyor. İyi geliyor. Hem de para kazandırıyor. 

Annem de işlerdi, ama işin inceliklerini köyümüze gelen Lefkaralılardan öğrendim. İsteyen, keteni, ipliği verdi, emek parasına işlerdik. Yaşıtlarımla yarış yapardık, en çok kim işleyecek diye. Misafirliğe gidileceğinde herkes işini de yanına alırdı, hem iş işlenir hem de sohbet edilirdi. Şimdiki gibi televizyon telefon yoktu.  Gezmemiz de işler bittikten sonra gidilen ya komşularımız ya da yakınlarımızdı. 

  O yıllarda herkes işlerdi. Şimdilerde işleyen pek kalmadı. Herkes yapamaz, hem zahmetli hem de sabır işidir Lefkara. Kumaşını tel tel işlersin. Meraklıları bilir, değeri paha biçilmezdir. Lefkara işi yanında birçok el işi yapıyorum. Nakış işi bana mutluluk veriyor. Üretmeyi seviyorum. Dikiş de dikiyorum. Kısacası,  Lefkara işi çok değerlidir. Kıbrıslı kızların çeyizinde olmazsa olmazdır. Halen çeyiz için işliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2018, 11:02

Zorlu Cezaroğlu

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selma alhindi
Selma alhindi - 3 ay Önce

Lefkara satın almak istiyorum adres verebilirmisiniz

SIRADAKİ HABER