DENKTAŞ: “DÖNEM, DEVLETİN BABALIK YAPMASINI GEREKTİRİR”

Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş, ekonominin normal düzenine dönmesinin ancak salgın tehlikesi ortadan kalktıktan sonra mümkün olabileceğini ifade ederek, bu dönemde Devletin ‘babalık’ yapması gerektiğini vurguladı.

DENKTAŞ: “DÖNEM, DEVLETİN BABALIK YAPMASINI GEREKTİRİR”

Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “bunlar daha iyi günlerimiz ve bu durumda bile evine ekmek alma güçlüğü çeken insanlarımız var” diyerek, iş işten geçmeden doğru kararlar alınması gerektiğini vurguladı.

Denktaş’ın paylaşımı şöyle:

“Birkaç gün önce buradan bir duyuru yaparak krizi yönetmeye talip olduğumu duyurmuştum. Kimi yerdi kimi sevdi. Mesajım zaten vatandaşa değil hükümettekilere idi. Onlardan tıs yok.

Ekonomik örgütler bir toplantı yaparak bir takım taleplerde bulundu. Muhtemelen hükümet bu taleplerin en azından bir kısmını karşılayarak ekonomik hayatı kendilerince normalleştirmeye çalışacak.

Elbette iş insanlarının da sorunları vardır ve hükümetler bu sorunlara çare üretmelidir. Üstelik hükümetin kendisinin de kaynağa ihtiyacı olduğu için "talepleri karşıladım " mantığı ile hareket edip işyerlerinin normal çalışma düzenine geçmesini kabul etmesi doğal görülebilecektir.

Ülkede turizm bitti. Öğrenci kalmadı. Yabancı işgücünün bir kısmı ülkesine döndü. Özel sektör çalışanının büyük kısmı ödeneksiz izinde. Bu demektir ki ekonomik hayatın normal düzenine dönmesi salgın tehlikesi ortadan kalktıktan çok sonra mümkün olabilecek.

Peki diyelim ki iş insanlarının sorunu çözüldü. Geriye kalan insanımızın sorunlarını çözecek bir çalışma var mı? Ben duymadım.

Bu son derece zor zamanda zor bir göreve keyif yapmak için talip olmadım. On gün önce hükümete yazılı olarak verdiğim görüşleri tartışmak için bile bir istek içinde olunduğunu görmedim.

Görüşlerimi 'uygulanamaz' diye düşünüyor olabilirler. Bu olağanüstü durumda uygulanması gerekenlerdir iddiasında olduğum içindir ki görev talep ettim.

Zaman geçiyor ve geç kalıyoruz. Her geçen gün, hükümetin durumunu da zorlaştıracaktır.

Oysa mevcut kaynak ile üç ay zaman kazanmak ve bu süre içerisinde dış kaynak arayışlarına ağırlık vermek mümkündü.

Bu dönem ne Robin Hood'culuk oynayarak ne de aklımızın bir köşesine seçim kaygılarını koyarak geçiştirilecek bir dönem değil.

Bu günler iyi günlerimiz… Ve bu durumda bile evine ekmek alma güçlüğü çeken insanlarımız var. Bu sayı arttıkça, istemediğimiz yeni sorunlar da kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır.

Dönem, devletin BABALIK yapmasını gerektirir.

İş işten geçmeden doğru kararların alınması gerekir.

Ps: OLAĞANÜSTÜ DURUM ilan edilmedikçe önerilerimi kamuoyu ile paylaşamıyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER