DAÜ Dünya Şehircilik Günü'nü Kutladı

Doğu Akdeniz Üniversitesi Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenledi.

  DAÜ Dünya Şehircilik Günü'nü Kutladı
İSMET  EZEL 

Şehir planlamasının önemine dikkat çekmek ve bu yönde farkındak yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikler çerçevesinde  akşam da,Gazimağusa Martinengo Burcu’nda Serdar Atai - Zorlu Cezaroğlu'nun ‘Cep Mağusa’ ve Doç.Dr Ege Uluca Tümer’ ait ‘ Gazimağusa Doğu Akdenizde Bir Liman Kenti’ isimli kitapların tanıtımı yapıldı ayrıca bir de söyleşi gerçekleştirildi.

GMTMK müzik öğretmeni ve Koro Şefi Erkan Dağlı’nın gitar eşliğinde sunduğu müzik dinletisiyle başlayan gecede ‘8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’ dolayısıyla açılış konuşmaları  yapıldı .

DAÜ Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof.Dr Şebnem Önal Hoşkara açılışta yaptığı konuşmada, Üniversite olarak bu bağlamda 3 yıldır etkinlikler düzenlediklerini ancak bu yıl ilk kez planlamanın toplum içindeki yerine dikkat çekmek amacıyla topluma açılma hedefiyle etkinlikler düşündüklerini belirtti ve bu yönde farkındalığı artırmanın hem kente hem de üniversiteye sağlayacağı çeşitli yararların olabileceğini kaydetti.

Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Elda İstillozlu da konuşmasında ülkede kentsel sorunların ve plansızlığın getirdiği sıkıntıların var olduğuna işaret ederek,yapılan bu etkinliklerin İmar Yasasının gelişip,daha yaşanabilir bir kent oluşmasına katkı sağlamasını diledi.

DAÜ Rektörü Prof.Dr Necdet Osam da etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, kentlerle ilgili bir takım sıkıntıların mevcut olduğunu bu sıkıntıların üniversite de var olduğunu ifade ederek, özellikle Güney Kampüsü ve bazı yurtların sıkıntılı olduğunu söyledi ve sorunun aşılıp aşılamayacağı yönünde tereddütleri bulunduğunu dile getirdi.

Osam tanıtımı yapılan kitaplar hakkında da düşüncelerini aktararak, kitapların kentle ilgili nitelikli bilgi kaynağına sahip,üniversitede yayınlanan önemli bir değer olduklarını vurgulayarak bundan duyduğu mutluluğu belirtti.

Etkinlikte daha sonra DAÜ Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr Naciye Doratlı tarafından ‘Kuzey Kıbrıs’ta Kentleşme- Planlama’ üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Kokteyl eşliğinde kitaplar imzalandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 18:10

Zorlu Cezaroğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER