banner29
19 Ocak 2018 Cuma

DAÜ Dünya Şehircilik Günü'nü Kutladı

Doğu Akdeniz Üniversitesi Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenledi.

10 Kasım 2017 Cuma 18:03
  DAÜ Dünya Şehircilik Günü'nü Kutladı
İSMET  EZEL 

Şehir planlamasının önemine dikkat çekmek ve bu yönde farkındak yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikler çerçevesinde  akşam da,Gazimağusa Martinengo Burcu’nda Serdar Atai - Zorlu Cezaroğlu'nun ‘Cep Mağusa’ ve Doç.Dr Ege Uluca Tümer’ ait ‘ Gazimağusa Doğu Akdenizde Bir Liman Kenti’ isimli kitapların tanıtımı yapıldı ayrıca bir de söyleşi gerçekleştirildi.

GMTMK müzik öğretmeni ve Koro Şefi Erkan Dağlı’nın gitar eşliğinde sunduğu müzik dinletisiyle başlayan gecede ‘8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’ dolayısıyla açılış konuşmaları  yapıldı .

DAÜ Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof.Dr Şebnem Önal Hoşkara açılışta yaptığı konuşmada, Üniversite olarak bu bağlamda 3 yıldır etkinlikler düzenlediklerini ancak bu yıl ilk kez planlamanın toplum içindeki yerine dikkat çekmek amacıyla topluma açılma hedefiyle etkinlikler düşündüklerini belirtti ve bu yönde farkındalığı artırmanın hem kente hem de üniversiteye sağlayacağı çeşitli yararların olabileceğini kaydetti.

Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Elda İstillozlu da konuşmasında ülkede kentsel sorunların ve plansızlığın getirdiği sıkıntıların var olduğuna işaret ederek,yapılan bu etkinliklerin İmar Yasasının gelişip,daha yaşanabilir bir kent oluşmasına katkı sağlamasını diledi.

DAÜ Rektörü Prof.Dr Necdet Osam da etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, kentlerle ilgili bir takım sıkıntıların mevcut olduğunu bu sıkıntıların üniversite de var olduğunu ifade ederek, özellikle Güney Kampüsü ve bazı yurtların sıkıntılı olduğunu söyledi ve sorunun aşılıp aşılamayacağı yönünde tereddütleri bulunduğunu dile getirdi.

Osam tanıtımı yapılan kitaplar hakkında da düşüncelerini aktararak, kitapların kentle ilgili nitelikli bilgi kaynağına sahip,üniversitede yayınlanan önemli bir değer olduklarını vurgulayarak bundan duyduğu mutluluğu belirtti.

Etkinlikte daha sonra DAÜ Kentsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr Naciye Doratlı tarafından ‘Kuzey Kıbrıs’ta Kentleşme- Planlama’ üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Kokteyl eşliğinde kitaplar imzalandı.

    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV