Çatışmadan iki toplum ve tüm taraflar zararlı çıkacak

Çatışmadan iki toplum ve tüm taraflar zararlı çıkacak

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi, Doğu Akdeniz’deki sıcak gelişmelere dikkat çekerek buna son verilmesi çağrısı yaptı; tarafları uyardı:

“ÇÖZÜM ODAKLI, MÜZAKERE SÜRECİNE DÖNÜLMELİ”… Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Doğu Akdeniz’de doğal gaz araştırmaları sonucu yaşanacak olası bir çatışmadan başta Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olmak üzere bölgedeki bütün tarafların zarar göreceği uyarısında bulundu. CTP tarafından yapılan açıklamada, “Çözüm sürecine odaklanılması isteniyorsa doğal gaz çalışmalarına son verilmeli ve BM Genel Sekreteri’nin çağrısına kulak verilerek çözüm odaklı, ucu açık olmayan müzakere sürecine dönülmesine zemin hazırlanması gerekir. Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldığı sürece doğal kaynaklar hiçbir tarafça etkin şekilde değerlendirilemeyecek ve gerginlik vesilesi olarak durmaya devam edecektir” denildi.

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Doğu Akdeniz’de yaşanan doğal gaz arama çalışmalarına işaret ederek taraflara çözüm sürecine odaklanılması isteniyorsa doğal gaz çalışmalarına son verilmesi ve ucu açık olmayan müzakere sürecine dönülmesine zemin hazırlanması gerektiğini vurguladı.

CTP’den yapılan açıklamada, Doğu Akdeniz’de doğal gaz araştırmaları nedeniyle yaşanan gerginliğin tırmanmaya devam ettiği belirtilerek yaşanacak olası bir çatışmadan başta Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olmak üzere bölgedeki bütün tarafların zarar göreceği vurgulandı.

Bir tarafın doğal gaz araştırmalarına devam etmesinin diğer tarafın da benzer çalışmalar yürütmesine neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Kıbrıs sorununun artık Avrupa Birliği’nin de sorunu olduğu gerçeğinden hareketle AB’nin, Kıbrıslı Türklerin de hassasiyetlerini dikkate alan bir yaklaşım sergilemesi gerektiği ifade edildi.

“Tarafların bu dönemde

diyalog içinde hareket etmeli”

CTP, Kıbrıs Türk tarafınca yapılan detaylandırılmış ortak komite önerisinin, Kıbrıs sorununun çözümsüz kaldığı koşullarda doğal gaza ilişkin konuların gerginliğe neden olmadan aşılması için bir zemin yaratmaya yönelik olduğunun altını çizerek önerinin Kıbrıs Rum tarafınca reddedilme gerekçesi olarak ortaya konulan çözüm çabalarının odak noktasından sapmasına neden olacağı argümanının “samimi” olmadığını belirtildi.

Açıklamada, çözüm sürecine odaklanılması isteniyorsa doğal gaz çalışmalarına son verilmesi ve BM Genel Sekreteri’nin çağrısına kulak verilerek çözüm odaklı ve ucu açık olmayan müzakere sürecine dönülmesine zemin hazırlanması gerektiği vurgulandı. Bu yapılırken siyasi eşitliğin ve etkin katılımın hiçbir şekilde sorgulanmadığı bir anlayışın öne çıkmasının ‘olmazsa olmaz’ olduğu vurgulanan açıklamada, “Bilinmelidir ki, Kıbrıs sorunu çözümsüz kaldığı sürece doğal kaynaklar hiçbir tarafça etkin bir şekilde değerlendirilemeyecek ve bir gerginlik vesilesi olarak durmaya devam edecektir. Tarafların bu dönemde diyalog içinde hareket ederek, tansiyonu düşürmek ve konuyu ortak bir formülle ele almak için birlikte çaba göstermesi elzemdir” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER