Başarıya şans yetmez

“Sebzeleri eşeğin sırtında Bandabulya’ya götürürdük”

Başarıya şans yetmez

 - İngiltere’den dönerek ülkesine yatırım yapan Günay Çerkez, 20 yıl içerisinde Kuzey Kıbrıs’ın en başarılı iş adamlarından bir tanesi oldu. North Cyprus UK’e konuşan Çerkez, başarı öyküsü, özel yaşantısı ve bilmediğimiz yönlerini bu sayıda bizler için anlattı...

 

 

- İngiltere’de yaşayan çocuklar o kültürü alır düşüncesiyle buraya da tatillerde geliyorduk. O zamanlar Denktaş beyde İngiltere’ye gelir giderdi. Kokteylerde bize İngilizlere yeter bu kadar hizmet verdiğiniz ülkenize dönün derdi.”

 

- Soğan, turp, fasülye neyse mevsimlik bu sebzeleri abimle eşeğin sırtında Mağusa Bandabulyası’na götürür orda toptancılara satardık. İlk okuldayken yine, tatil dönemlerinde bahçedeki sebzeleri sulamak ailedeki en küçük olanlara aitti. Bende sabah 04:00 gibi kalkıp salatalık, domates fidanı neyse bunları sulardım.

 

- “EOKA zamanı 1958-61 dönemlerinde Limasollu Türklerin bir Pazar günü öğleden sonra pasta yiyip birşeyler içmesi için tek bizim restoranımız vardı. Orada garsonluk yapardım. En çok da kendi sınıfımdan öğrenciler oraya geldiğinde bilhassa da kızlar geldiğinde utandırdım. Ben kız sınıf arkadaşıma ne içecek ne yiyeceklerini sorduğumda çok mahçup olurdum.”

 

- “Hep insanlar bazı varsayımlarla iş yapar. Bunlar bazen tutar bazen tutmaz. Bana göre dönmek doğru karardı. Başarılı olunması için önceden hazırlık yapılması lazım. Bir çok Kıbrıslı Türk hazırlıksız gelir. Sonra buna adapte olamaz bilhassa çocukları hazır olamaz. 6 ay bir sene sonra geri döner. Gerek sosyal gerekse iş açısından hazırlık yapmazsan bocalarsın.”

 

 

 

Misli Kadıoğlu

 

Günay Çerkez Kuzey Kıbrıs’ın en başarılı iş adamlarından bir tanesi. İnşaat sektöründen tutun da turizm ve iletişim alanlarında ülkede büyük başarılara imza attı. KKTC’de ilk Uluslararası Golf Sahası olan Korineum Golf & Country Club ona ait. Korman Construction Ltd.,Airtech Ltd. ve Wintersun Developments Ltd. şirketlerine ortak.  KKTCELL gibi büyük bir şirketin direktörü.  Digitech iletişim ve Kıbrısonline’ın sahibi. Kuzey Kıbrıs’ta herkesin tanıdığı bir isim. Eski Müteahhitler Birliği ve Eğitim Vakfı Başkanı. Şu anda ise Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı. Toplumsal sorumluluklarını da yerine getirmeyi ön planda tutan bir insan. 20 yıl önce İngiltere’den doğup büyüdüğü topraklara dönen Çerkez, ülkesine yaptığı yatırımlarla başarıdan başarıya koşuyor.

 

“Sebzeleri eşeğin sırtında Bandabulya’ya götürürdük”

Bugün Kuzey Kıbrıs’ın önemli iş adamlarından birisi olan Günay Çerkez’in çalışma hayatı çocukluk yaşlarına dayanır. O zamanları şöyle anlatıyor Çerkez, “Limasol’a yakın Mutluyaka köyüne yakın bir bahçemiz vardı. Babam altyapı müteahhitiydi. Ancak bahçemizde de sebze ekerdik. Soğan, turp, fasülye neyse mevsimlik bu sebzeleri abimle eşeğin sırtında Mağusa Bandabulyası’na götürür orda toptancılara satardık. İlk okuldayken yine, tatil dönemlerinde bahçedeki sebzeleri sulamak ailedeki en küçük olanlara aitti. Bende sabah 04:00 gibi kalkıp salatalık, domates fidanı ne varsa onları sulardım. Aynı dönemlerde ortaokul çağlarında babamla birlikte asfalt dökmeye gider silindiri kullanırdım...”

 

“Sınıftaki kız arkadaşlarıma mahçup olurdum”

Limasol’da deniz kenarında yeri olan Türklerden olduklarını  anlatıyor Çerkez. Orada da ilk ve ortaokul zamanı restoran kafelerinde çalışıyor. O günlere ait tatlı hatıralar geliyor Günay Çerkez’in aklına bize bunları anlatırken yüzünde bir tebessüm beliriyor. Şöyle devam ediyor: “EOKA zamanı 58-61 dönemlerinde Limasollu Türklerin bir Pazar günü öğleden sonra pasta yiyip birşeyler içmesi için tek bizim restoran cafemiz vardı. Orada garsonluk yapardım. En çok da kendi sınıfımdan öğrenciler oraya geldiğinde bilhassa da kızlar geldiğinde utandırdım. Ben kız sınıf arkadaşıma ne içecek ne yiyeceklerini sorduğumda çok mahçup olurdum.”

 

 

Üniversitelinin İngiltere yolculuğu

Günay Çerkez’in İngiltere yolculuğu 1965 yılında başlar. 4 yıl üniversite hayatı yaşayan Çerkez, Brunel Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra 3 yıl da doktorasını yapar. Çerkez, eğitiminin ardından kısa bir süre üniversitede eğitim görevlisi olarak çalıştıktan sonra özel sektörde danışmanlık şirketinde çalışır. Üniversiteye gittiği ilk yıllarda İngiltere’de o da çoğuları gibi bazı zorluklar yaşamış elbet anlattığına göre.  Ancak abisinin orada olması ona biraz da avantaj olmuş bu konuda.

“İlk gidişimde abimle birlikte kaldım. Orada bir akrabam olmasa çok daha fazla sıkıntı geçirecektim, sonra bir müddet yurtta kaldım.” diyor.  Daha sonraları korkuyu da üzerinden atarak yalnız kalmaya başlamış zaten...

 

Postacılıktan cankurtaranlığa...

Öğrencilik yıllarında da yani 1965-70 yılları arasında Kıbrıs’ta her taraf Rumlarla çevrili ve iş alanlarının kısıtlı olduğu dönemdir. Ailesinin fazla bir geliri yoktur o zamanlar, “kendi yağımızla kendi ciğerimizi kavururduk” diyerek anlattığı o günlerde kendi masraflarını kendisi karşılamak için İngiltere’de Noel Paskalyası’nın olduğu günlerde postacılık yapar. “Bizi posta arababalarıyla götürürlerdi dağıtacağımız yere bırakırlardı. Elimize de hırsız feneri verirlerdi. Ellerimiz donardı sabah saat 07:00 de Aralık ayında İngiltere’de...

Benim dağıtım yaptığım bölgede oğlu da aynı işi yapan bir yaşlı kadıncık vardı. Beni beklerdi sabah 07:00 gibi ve bana çay yapardı. Hiç unutmam çay fincanını kavrardım ellerim ısınsın diye.” diyen Çerkez, kapalı yüzme havuzunda hafta sonları cankurtaran olarak da çalışır.

 

“Çocuklar bir kültürü söylemekle eğitilmez”

Üniversitenin ardından doktora için bir araştırma bursu alan Günay Çerkez, üniversiteyi bitirdikten sonra da akademisyenlik yaptıktan sonra bir müşavirlik şirketinde 1973 yıllarında çalıştıktan sonra da 1991 yılına kadar değişik şirketlerde çalışır.

1976 Şubatı’nda  İstanbul’dan mezun çocuk doktoru eşiyle evlenir. “İki yıllığına ona sözverdim gidelim geri döneceğiz. 16 yıl sonra dedi o 2 yıl sonra doldu mu? Dönme niyetimiz olduğundan 1985’te bir ev yapmaya başladık burada ev 1987’de bitti. 1990 yıllarında Kıbrıs’a 2-3 sebepten döndük. Çocuklardan dolayı hanım dönmek isterdi. Büyük kız 15 diğer kızım 10, oğlan 7 yaşına gelmişti. Çocukları bir kültürü söylemekle eğitemezsin. İngiltere’de yaşayan çocuklar o kültürü alır düşüncesiyle buraya da tatillerde geliyorduk. O zamanlar Denktaş beyde İngiltere’ye gelir giderdi. Kokteylerde bize İngilizlere yeter bu kadar hizmet verdiğiniz ülkenize dönün derdi.” diyen Çerkez, ailesiyle birlikte Kıbrıs’a döner.

 

“Dönmek için hazırlık yapmazsan bocalarsın”

Dönmeden önce evlerine havuz yaptıran Çerkez, bununla birlikte iki ortakla birlikte Cyprus Pools şirketini ve Korman Construction’ı kurar...Aslında tüm bunlar bir ön hazırlıktır. Bu güne uzanan ve gittikçe büyüyen başarının ilk adımları.

“Döndüğünüze hiç pişman oldunuz mu?” diye soruyoruz ona ve şu sözler dökülüyor ağzından. “Hep insanlar bazı varsayımlarla iş yapar. Bunlar bazen tutar bazen tutmaz. Bana göre doğru karardı. Başarılı olunması için önceden hazırlık yapılması lazım. Bir çok Kıbrıslı Türk gelir ve hazırlıksız gelir. Sonra buna adapte olamaz bilhassa çocukları hazır olamaz. 6 ay bir sene sonra geri döner. Gerek sosyal gerekse iş açısından hazırlık yapmazsan bocalarsın.”

 

Nasıl geçti habersiz...

Aradan 20 yıl geçti burdasınız diyoruz. Şaşırıyor Günay Çerkez... Ağzından Türk sanat müziğinin sevilen şarkılarından “Nasıl geçti habersiz o güzelim yıllarım” sözleri çıkıyor. O günlerden bu güne birçok başarıya imza atıyor. 1988’de Cyprus Pools Ltd.’yi iki ortakla birlikte kuran Çerkez, 1990’da iki ortakla Korman Construction Ltd.’i 1991’de Airtech Ltd., ve Wintersun Developments Ltd. şirketlerini kurar. 1999 yılında kurulan Kıbrıs Mobile Telekomünikasyon Ltd. (KKTCELL) direktörü ve yönetim kurulu üyesi olur. Sonra, Digitech iletişim ve Kıbrısonline şirketlerini 2000 yılında kurar. Korman Construction ve Cyprus Pools şirketlerinin ortak hissedarı olan Nayat Yapı Ltd. 2001 ve Korman Beton Ltd. ise 2003’de kurulur. KKTC’de ilk Uluslararası Golf Sahası olan Korineum Golf & Country Club tesislerini tamamen kendi imkanlarıyle 2007 yılında tamamlar.

 

Tüm engellere rağmen

Önemli yatırımları olan Günay Çerkez’i en fazla uğraştıranlardan biri de Korineum Golf & Country Club olsa gerek. Kıbrıs’a ilk dönüş yaptığı yıllardan itibaren golf sahası yapma girişimleri sürekli hep bir yerlere takılır iş adamının. Özellikle Rumların engellemeleri bir süre işe yarar. Bu işi biraz da onur meselesi haline getirdiğini belirten Çerkez,

2007 yılında uluslararası standartlarda bu golf sahasını tamamlar.  “Ben golftan fazla anlamam ama oynayan profesyoneller, sayılı golf sahalarından biri olduğunu söylerler” diyen Çerkez,  90 bin dolar ayda gideri olan bu golf sahasıyla rakiplerini kıskandıracak bir iş ortaya çıkarır...

 

 

İş yanında toplumsal sorumluluklar da var

Günay Çerkez’in bunca yoğunluğun arasında boş vakiti olur mu biz de merak ediyor, soruyoruz. Samimiyetle “Boş vakit bulmak çok zor. Yaratırsın belki ama kafanı boş tutmak çok zor.” diyor. Şirketlerin sorumluları olsa da sıkıntıların bir yerde kendisine geldiğini anlatıyor. Devamlı sorun yumağı içerisinde uğraştığından yakınıyor biraz da. Bunun yanında toplumsal sorumluluklar da unutmamak lazım. 1994’te Müteahhitler Birliği’ni canlandırmada önemli katkıları olan Çerkez, Eğitim Vakfı’nın kurulmasında da çok uğraşır. Tüm bunlarda başkanlık yapmasının yanı sıra şu anda Ticaret Odası Başkanlığı görevini de üstleniyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2011, 20:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER