AKANSOY: "GEREKÇE KORONAVİRÜS DEĞİL"

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Rum yönetiminin tek yanlı kararla kapattığı dört sınırı kapısı, kapıların açılması için yapılan eylemler ve koronavirüs konuları gündeme geldi. CTP Milletvekili Asım Akansoy, sınır kapılarının kapatılmasının gerekçesinin koronavirüs olmadığını belirtti.

AKANSOY: "GEREKÇE KORONAVİRÜS DEĞİL"

CTP Milletvekili Asım Akansoy, sınır kapılarının kapatılmasının gerekçesinin koronavirüs olmadığını belirtti.

Sınır kapılarının açılmasına yönelik eylemlere değinen Akansoy, Rum polisinin orantısız güç kullanmasının farklı mesajlar içerdiğini söyledi.

Akansoy, BM Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen Maraş’ın Türk tarafı tarafından gündeme getirilmesine karşı Rum tarafının Lokmacı sınır kapısının kapattığını ve bunun ekonomiye zarar verdiğini söyledi.

Akansoy, Rum lider Nikos Anastasiadis’in tutumunun kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, kapıların kapsamlı çözüme dönük birer unsur olduğunu kaydetti.

Rum tarafının Türkiye Yunanistan sınıra asker göndermişinin de tahrikkâr bir adım olduğunu dile getiren Akansoy, bu noktada Cumhurbaşkanının olağanüstü hal ilan ederek BM, AB ve Anastasiadis’i uyarması gerektiğini belirtti.

Asım Akansoy, Dışişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanının bir araya gelerek bu konuyu gündeme getirmesi gerektiğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER