Adli yıl görkemli bir kokteylle açıldı

Hukuk ve yargıya güven önemli

Adli yıl görkemli bir kokteylle açıldı

 

*Yüksek Mahkeme Başkanı Nolan, adli yılın açılışı nedeniyle kokteyl verdi. Üst düzey yetkililerin de katıldığı kokteylde konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu: "Devlete olan güvenin artması bakımından hukuk ve yargıya güven çok önemli" dedi.
 

2011-2012 Adli Yılı'nın açılışı nedeniyle Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, 15 Eylül akşamı kokteyl verdi. Lefkoşa'da Mahkemeler Binası iç bahçesinde düzenlenen kokteyle, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, II. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bazı bakanlar, milletvekilleri, siyasiler, polis örgütü yetkilileri, yargıçlar, eski yüksek mahkeme başkanları, emekli yargıçlar, avukatlar ve çok sayıda konuk katıldı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kokteyl sırasında BRT'de canlı yayında yaptığı açıklamada, adli yılın başlamasının bir hukuk devleti olan KKTC'de büyük önem taşıdığını söyledi.Hukuk ve yargıya güven önemli

Mahkemelerde sonuçlanmamış dava dosyaları bulunduğuna işaret eden Eroğlu, birikmiş davaların adalet ve hukuka uygun olarak sonuçlandırılması temennisinde de bulundu. Eroğlu, "Her davanın sonuçlanması geciktikçe, huzursuzlukların olması kaçınılmazdır. Bunun için süratle ama hata yapılmadan bu dosyaların sonuçlanması en samimi temennimdir" dedi.
Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC'de eskiye göre oldukça fazla hukukçu, genç hukukçu bulunduğunu ve mahkemelerde artık hakim ve savcı eksikliğinden bahsedemeyecek kadar bir gelişmişlik olduğunu söyledi. Olası eksikliklerin, yetişmiş kadrolardan dolayı rahatlıkla doldurulabileceğine işaret eden Eroğlu, devlete olan güvenin artması bakımından hukuk ve yargıya güvenin fevkalade önemli olduğunu belirtti. Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan da bir grup gazeteciye yaptığı kısa açıklamada, 2011-2012 Adli Yıl'ın başlayacağını ancak verdikleri kokteyle genç yargıç ve avukatları, mesleğin duayenleriyle bir araya getirip kaynaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Nolan, adli yıla umutlu başlayacaklarını, çünkü her şeyin iyi gittiğini ve iyi bir kadroları bulunduğunu ekledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2011, 22:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER