Ada yeşile büründü

Doğayla buluşma zamanı

Ada yeşile büründü

*** Kış aylarının gelmesiyle birlikte Kıbrıs ‘Yeşilada’ adına yaraşır bir şekilde yeşille kaplandı.

Kuzey Kıbrıs düzenli ve bol yağan yağmurlarla birlikte yemyeşil bir örtüye büründü. Zengin bitki örtüsüne sahip ada, içinde bulunduğumuz bu aylarda adeta doğal güzelliklerini gözler önüne seriyor. Ovalarda yetişen yabani ıspanak, pırasa, hostes, yumurta otu, kapar, kaya koruğu (girdama), lapsana (hardal otu), kazayağı, ayrelli (kuşkonmaz) gibi doğal ürünlerin zenginliklerinin çıkmak için adeta yarıştığı gözlenirken, yağmurun ardından doğan güneşle birlikte doğaseverler, soluğu doğanın kucağında alıyor.

Huzur veren görüntüler…

Dört bir yanı saran yeşil rengin hakimiyeti, özellikle Mesarya Ovası'nın yemyeşil görüntüsü, yol boyunca seyahat edenleri büyülüyor. Kıbrıs adası, "Yeşilada" adına yaraşır görüntüsüyle dikkat çekiyor. Hafta sonlarını fırsat bilen doğaseverler, kendilerini yemyeşil güzelliklere bırakıyorlar. Her mevsimin bir başka güzel yaşandığı Kuzey Kıbrıs’ta kış ayları bu doğal güzelliklerle adeta tadına doyum olmaz huzur armağan ediyor.

Doğayla buluşma zamanı

Havalar biraz soğuk, zaman zaman yağışlı olsa da, doğaseverler bu güzellikleri fırsat bilerek doğanın keyfini çıkarıyorlar. Dağ yürüyüşleri ve bisiklet turlarına katılıp grupla dolaşmayı tercih edenler yanısıra, bireysel olarak da gezintiye çıkanlar gözlerden kaçmıyor. 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2012, 00:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER