Turunç Macunu

Kıbrıs’a özgü bir lezzet

Turunç Macunu*
Yapımı oldukça güç, zahmetli ve zaman alsa da Turunç Macunu Kıbrıs’ta kahveden sonra misafirlere küçük çay tabaklarında ağırlanan eşsiz bir lezzet.

Malzemeler: (40 adet turunç macunu için)

- 10 turunç kabuğu (iri turunç)
- 6 su bardağı toz şeker
- 2,5 su bardağı su
- 1/2 limon suyu

Kıbrıs kültürünün vazgeçilmezlerinden olan macunlar her evde kavanozlar içerisinde saklanarak, gelen misafirlere sunulur. Bu günlerde, özellikle bahçesinde turunç ağacı olanlar Turunç Macunu yaparak kavanozlara doldurmaya başladı. Eskisi kadar fazla yapılmasa da dünyanın hiçbir yerinde, bu biraz acı biraz tatlı lezzeti bulamayacaksınız.

Hazırlanışı:
Turunçları önce rendeliyoruz. Ardından da portakal soyar gibi 4′e bölüyoruz. Kabuklarını yırtmadan soyuyoruz. İçindeki lif kısmı çıkarıyoruz. Sonra her kabuğu buruyoruz. Ve iğne yardımıyla ipe diziyoruz. Bir tencerenin içinde ipe dizip kolye gibi bağladığımız turunçları suya yatırıyoruz. Acısını çıkarmak için. Su turunçların üzerini tamamen kaplamlı. Yedi gün boyunca hergün 1-2 defa suyunu değiştiriyoruz. Yedinci günün sonunda tencereyi yeniden suyla doldurup turunçları koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra suyun döküp yeniden su doldurup kaynatıyoruz bu işlemi 3-4 defa yapıyoruz. En sonunda ipten tüm turunçları çıkarıyoruz. Başka bir kaba alıyoruz. Bir tencerede toz şeker ve su ile koyu bir şerbet yapıyoruz. Ocaktan inerken limon suyu ekliyoruz. Turunçların tamamını şerbete ekliyoruz. Sonra da reçel kaplarına koyup buzdolabında muhafaza ediyoruz.
Afiyet olsun …

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2012, 14:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülsabah Beşe
Gülsabah Beşe - 2 yıl Önce

Tarif sonunda biraz eksik verilmiş. Turunçların tamamını şerbetin içine koyup kaynatmak gerek ki şekerle özleşip sonuç güzel olsun. Unutulmuş olduğunu düşünüp yazdım kusura bakmayın.

Askin Aldogan
Askin Aldogan @Gülsabah Beşe - 3 ay Önce

Kusura bakma, Gul, yanlislikla begen yerine begenme yi sectim ve degistiremedim.
Bugun biz de bahcemizde yetistirdigimiz Turunclari recel yapiyoruz. Ben de annemden hatiladigim kadariyla serbetle turunclar birarada ozlesene kadar az ateste pisirilir. Selamlar

Sinem
Sinem - 2 yıl Önce

Merhaba bende ilk defa yapacağım ve tam olarak bilmiyorum herkez bir tarif veriyor turunçları yaynatıldan sonra şerbeti ilede kaynatıp damı yapıyoruz yoksa ayrı bir tencereye şerbet yapı üstünemi döküyoruz inşAllah beceri....!

Gülnur
Gülnur - 7 ay Önce

Bugün yapacam tarifinize göre ilkdefa turunç macunu yapacam inşAllah beceririm

SIRADAKİ HABER