Tatar Böreği

Mantıyla kardeş

Tatar Böreği

- Kıbrıs’ın eşsiz lezzetlerinden biri Tatar böreği, çağlardan bu yana birçok kültürün etkisinde kalan ada insanları için vazgeçilmez bir tat.

 

- Mantıya benzeyen ancak üçgen şeklinde katlanıp üzerine çoğu zaman hellim konularak ikram edilen börek yapılması biraz zahmetli olmasına rağmen muhteşem bir tadı içerisinde taşıyor.

 

Tarihin çok eski yıllarına uzanan değişik kültürlerin etkisiyle Kıbrıs yemekleri bu kültürlerin mozayiğini yansıtır. Kıbrıslılar kendilerine özgü, lezzetli yemekler yaratmayı başarmışlardır. Yemeğin pişirilmesi ve sunumu Kıbrıs insanı için çok önemlidir. Bu bir kültürdür ve kendine has karakterini yansıtır. Tatlılar, özellikle ekmek kadayıfı, samsı, lokma, fırın katmeri, şammali, tel kadayıfı, şamişi, sucuk, bişi, paluze, golifa, simit helvası, erişteli sütlaç, sütlü börek, kekler ve ev baklavaları, yemek dışında ikram edildikleri gibi yemek sonrasında da yenilebillir. Pirohu nor böreği, mantar böreği, tatar böreği, çörek, kıymalı börek, kabak böreği, ıspanaklı börek, zeytinli hellimli bidda, tahinli pilavuna, hamur işlerinin en güzel ve lezzetli isimleridir. Kıbrıs’ın yerli yemeklerini yapan pek çok restoran vardır. Kıbrıs yemekleri tatlı ve böreklerinin yapıldığı Kumyalı’daki Nitovikla  Restoran’da Ufuk hanımın elinden Tatar Böreğinin tarifini öğrendik.

 

Mantıyla kardeş

Mantıya benzeyen ancak üçgen şeklinde katlanıp üzerine çoğu zaman hellim konularak ikram edilen börek yapılması biraz zahmetli olmasına rağmen muhteşem bir lezzeti de içerisinde taşıyor. Ufuk hanımın tarifiyle öğrendiğimiz bu yemeği siz de denemek isterseniz tarifi şöyle: Kıyma alınır. İçine maydanoz ve soğan kıyılır.Yeterince tuz ve az miktarda kara biber ilave edilip ateşte iyice kızartılır. Mayasız hamurdan açılan bezeler küçük parçalar halinde kesilir. Hazırlanan malzeme bu küçük hamur parçalarının üzerine konur ve üstü kapatılır. Değişik şekiller verilmekle birlikte üçgen şekli tercih edilir.Yapımı bittikten sonra kaynayan suya atılıp iyice pişirilir, Sonra tabaklara alınır. Üzerine rendelenmiş hellim veya peynir konduğu gibi soslu yoğurtla yiyenlerde vardır.

Bu güzel tarif için Ufuk hanıma teşekkürler.

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2011, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER