Kıbrıs’ın nefis bumbarı

Kimileri yağda kızartır kimileri fırında

Kıbrıs’ın nefis bumbarı

.Bayram yemeklerinde masayı süsleyen leziz yemeklerden bir tanesi de bumbardır. Çeşitli kültürlerden etkilenen Kıbrıs mutfağının vazgeçilmez tatlarından bumbar. Türkiye’de de yöresel farklılıklarla, farklı isimler ve farklı malzemeler kullanılarak yapılır.

 

Malzeme

1 adet koyun Bumbarı (bağırsak)

1’er adet domates ve soğan

250 gr dana kıyması

2 kadeh pirinç

Bir tutam maydanoz

salça

Sirke

1 çay kaşığı tuz

Çok az karabiber


Hazırlanışı

Kıbrıs'a özgü bir başka nefis dolma çeşidi bumbardır. Aslında bu yemek Türkiye’de de farklı şekillerde biliniyor. Bumbarın geçmişi yüzlerce yıla dayandığı söylenir. Türkiye’de kumbar veya mumbar olarak isimlendirilen bu yemeğe Kıbrıs’ta bumbar denilir. Örneğin Ege yöresinde bumbarın içerisi acı biber doldurularak yapılır. Doğu Anadolu ve özellikle Güneydogu Anadolu bölgesinde kuzu bağırsağının içi özel olarak hazırlanmış bulgur ile doldurularak pişirilir. Anlaşılacağı gibi bumbar, gerek ismi gerekse yapılışıyla yöresel farklılıklar gösterir.

Kimileri yağda kızartır kimileri fırında

Kıbrıs’ta ise bumbar şöyle yapılıyor: Bağırsağın içi ve dışı ılık suyla iyice yıkanır ve sirkede 30 dakika bekletilir. Maydanoz küçük küçük kıyılır. Pirinç yıkanır. Domates ve soğan küçük küçük doğranır. Kıyma, pirinç, maydanoz, karabiber ve tuz çukur bir tabakta karıştırarak iç malzeme hazırlanır. İç malzeme geniş ağızlı bir huni yardımı ila bağırsağa doldurulur. Bağırsak 10 cm aralıklarla iplikle sosis şeklinde bağlanır. Bu şekilde hazırlanan bumbar bir tencereye konulup 20 dakika kaynatılır. Bumbar bir tepsinin içerisine yerleştirilir ve daha sonra da fırına konulur. Bazıları ise bumbarı 10 cm aralıklarla bağladığı yerlerden keserek kızgın yağlı bir tavada her tarafı pembeleşinceye kadar kızartır.
Kimileri, bumbarı kaynatırken çıkan suya bulgur pilavı da yapar. Bu suyla pişen pilavın lezzeti de bir başka olur.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2011, 21:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüştiye Gökpınar
Rüştiye Gökpınar - 3 ay Önce

Uzun zamandır yapmadım hafızamı tazelemek istedim tam Kıbrıslıca sağolun

SIRADAKİ HABER