Kıbrıs mutfağının en özel lezzeti

Ceviz Macunu

Kıbrıs mutfağının en özel lezzeti

 Karpuz, bergamut, incir, kabak, ayva, patlıcan, hurma ve turunç gibi çeşit çeşit meyvelerden yapılan macunlar, Kıbrıs mutfağının en gözde tatlılarıdır. Bu leziz macunların şahı ise damakta şaşırtıcı bir lezzet bırakan ceviz macunudur.

 

Hem sağlıklı, hem de lezzetli bir yiyecek olan ceviz, dünya mutfaklarında çorbadan tatlıya kadar sayısız yemek tarifinde kullanılır. Ancak cevizin, Kıbrıs mutfağında oldukça özel bir yeri vardır.

Akdeniz mutfağının tipik özelliklerini gösterse de, kendine özgü lezzetleriyle dikkat çeken Kıbrıs mutfağının en prestijli tatlısı cevizden yapılır. Henüz dalında, yeşil ve ham haldeyken toplanan cevizlerden yapılan geleneksel ‘ceviz macunu’, tadı damakta kalan bir yemeği taçladırmanın en lezzetli yoludur.

Aslında Kıbrıs’ta hemen hemen her meyvenin macunu yapılır. Karpuz, bergamut, incir, kabak, ayva, patlıcan, hurma ve turunç, macunu en çok yapılan meyvelerdir. Macun yapmak için meyve önce ayıklanıp yıkanır, kireçte bekletilip acısı yokedilir, sonra da şekerli ve yoğun şerbetler içerisinde pişrilir ve uzun uzun bekletilir. Kimisi taze servis yapılır, kimisi ise konserve edilerek bekletilir.

Macunlar misafirlere yapılan ikramın başında gelir. Dikkat gerektiren bir şekilde hazırlanmış birbirinden güzel ve lezzetli macunların ikramı ve sunumu özel bir seremoniyi gerektirir.

Ama her biri birbirinden değişik lezzetler sunan bu macunların en özeli, en kıymetlisi ceviz macunudur. Macun ikiye kesildiğinde, dışta yeşil kabuğun, hemen altında yarı sertleşmiş tahtamsı kabuğun ve henüz olgunlaşmaya başlamış ceviz meyvesinin görüntüsü muhteşemdir. Kekremsi ve gövdeli şırası ile damakta şaşırtıcı bir lezzet bırakır.

Yemeklerden sonra küçük bir kapta, küçük çatallarla ve bir bardak suyla ikram edilen ceviz macunu, soğuk suya batırılıp üzerindeki şerbeti hafifletildikten sonra yenir.

 

 

 

-----------++++++++++++++++++

 

 

Malzemeler:

50 adet yeşil ceviz

50 adet badem

50 adet karanfil

1250 gram şeker

2 adet limonun suyu

1/2 su bardağı limon suyu

1/2 kg sönmemiş kireç

 

 

YAPILIŞI:

Cevizlerin yeşil kabuklarını soyun. Tam baş kısmından bir kesik yapın. Geniş bir kaba alın. Üzerini örtecek kadar su ekleyin. Suyunu her gün değiştirmek üzere 7 gün suda bekletin. Sekizinci gün suyunu dökün. Tekrar suyla yıkayın ve üzerini örtecek kadar suya koyun. Kireci temiz bir tülbente koyup, ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde cevizlerin bulunduğu suya koyun. Arada bir karıştırarak, 6 saat bekletin. Sonra cevizleri birkaç su yıkayın. Genişçe bir tencereye aktarın. Üzerini örtecek kadar su ilave edin. 5 dakika kaynatın. Tencereyi ateşten alıp, cevizleri soğuk suyla yıkayın. Tekrar tencereye koyup, 5 dakika kaynatın. Soğuk sudan geçirin. Tekrar tencereye aktarın. Yaklaşık 45 dakika kaynatın. Yeterince yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edin. Cevizleri başka bir tencereye aktarın. 2 adet limonun suyunu ekleyin. Üzerini örtecek kadar suyu ekleyin. 2 saat bekletin. Cevizleri sudan alıp, kesik kısımlarından 1 adet badem ve 1 adet karanfil koyun. Cevizleri tekrar başka bir kaba alın. Üzerine şekeri ekleyin. Bu şekilde 1 gece bekletin. Sabah cevizlerin üzerine bir buçuk su bardağı su koyun. Hafif ateşte kaynatın. Şeker eriyene dek karıştırın. Ateşten alın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra yarım su bardağı limon suyunu ekleyin. Tekrar ateşin üzerine koyup, şurup koyulaşana dek kaynatın. Sonra iyice soğutun. Şurubu ile birlikte kavanozlara doldurun.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2011, 22:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER