Bayram tatlısı:

Tel Kadayifi

Bayram tatlısı:

 İçindekiler:

500 gram tel kadeyifı

Ezilmiş badem

Bahar

 

Şerbeti için

5 kadeh su

3 kadeh şeker

Çiçek suyu

Birkaç damla limon suyu

 

 

 

- Kıbrıs’ta bayramların vazgeçilmez tatlılarından bir tanesi de tel kadeyifidir. İster sade, isterseniz de yanında bir kaşık dondurma ile ikram edeceğiniz tel kadeyifiyle bu bayram siz de sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

 

- “Eskiden bayramlarda çörek yoğururduk. Bu hazırlıklar bayramdan birgün önce arife günü yapardık. Misafirlere ağırlamak için tel kadeyifi, ekmek kadeyifi ve un kurabiyesi de yapardık. Arife günü yakılan taş fırın içerisine sini gatmeri de muhakkak koyardık...”

 

Sini katmeri, samsı, tel kadayıfı, şam işi, lokma, simit helvası, erişteli sütlaç Kıbrıslılar’ın severek yaptığı ve yediği tatlılardandır. Ancak bu sayımızda Şeker Bayramı da yaklaşırken, Kıbrıs’ta bayramların vazgeçilmez tatlısı tel kadeyifine (kadayıf) yer verdik. Lapta’da yaşayan Hatice hanımdan aldığımız tel kadeyifi tarifiyle hem eski bayramları hatırladık hem de bayram süresince sevdiklerinize ağırlamanız için sizlere de bir fikir vermiş olduk. Tarifte badem kullandığımız kadeyife ceviz de kullanmanız mümkün.

 

Dolma şeklinde sarılıyor

Önce kadeyifi tel tel ayıran Hatice hanım avuç içi büyüklüğünde parçalar kopararak kadeyifın ortasına çekilmiş badem yerleştirdi. Ardından da kadeyifi dolma şeklinde sıkıca sararak kapattı. Malzeme bitinceye kadar bu işleme devam etti.

Hazırladığı kadeyif dolmalarını tepsiye dizeleyen Hatice hanım, bu işlemi tamamladıktan sonra üzerine ince bir şeklinde margarin sürdü. Daha sonra da 175 derecedeki fırına koyarak üzeri nar gibi kızarana kadar pişirdi. Şerbet için; su ve şekeri bir tencerede kaynattıktan sonra biraz limon suyu damlatarak 1-2 dakika daha kaynatıp, ateşten alan Hatice hanım daha sonra da şerbeti soğumaya bıraktı. Soğuk şerbeti sıcak kadeyif dolmaları üzerine gezdirerek, şerbeti çekince servis tabağına aldı.

 

Hazırlıklar Arife’den başlardı

Bir yandan kadeyifi hazırlayan Hatice hanım bir yandan da bizlere eskiden bayramlarda yapılan hazırlıklardan bahsetti. Hatice hanım eski bayramlada yapılan hazırlıkları şöyle anlattı: “Yıllar öncesinde bayramlarda, ki ben 33 yıl evvelinden bahsederim, muhakkak çörek yoğururduk. Çöreğin yanında taş fırına pilavuna koyardık...Bu hazırlıklar bayramdan birgün önce arife günü yapılıyordu. Bayram hazırlıkları arasında gelen misafirlere ağırlamak için tel kadeyifi, ekmek kadeyifi ve un kurabiyesi de yapardık. Arife günü yakılan taş fırın içerisine sini gatmeri de muhakkak koyardık...” 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2011, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER