İngiltere’nin Koronavirüs aşısı planı: 31 Temmuz’a kadar tüm yetişkinler aşılanacak

İngiltere’nin Koronavirüs aşısı planı: 31 Temmuz’a kadar tüm  yetişkinler aşılanacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 31 Temmuz'a kadar yetişkin gruptaki herkese ilk doz Koronavirüs (Covid-19) aşısını yaptırma sırasının gelmesini hedeflediklerini açıkladı.
Birleşik Krallık'ta aşılama kampanyası aralık ayında başladı ve şu ana kadar 17 milyondan fazla doz aşı yapıldı. Johnson, yaptığı açıklamada, artık aşı programının daha da ilerlemesi ve daha hızlı gitmesini istediğini söyledi. Başbakan ayrıca, belirlenen 31 Temmuz hedefiyle sağlık açısından kırılgan durumdaki kişilere ‘daha erken’ koruma sağlanacağını ve uygulanan katı kısıtlamaların hafifletilmesine yardımcı olacağını belirtti.
İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) CEO'su Sir Simon Stevens, gelen "ilk işaretlerin" aşı uygulamasının hastaneye yatışların azalmasına neden olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.Johnson'ın bugün kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin kapsamlı bir yol haritası açıklaması bekleniyor. Bu açıklama öncesinde de son bir değerlendirme yapmak üzere kabinede yer alan bazı üst düzey bakanlarla bugün bir araya gelecek.
Yüksek riskli olarak nitelendirilen gruplarda aşılamanın hızlı bir şekilde yapılmasının, Covid-19 kaynaklı can kayıplarının azaltılması ve NHS üzerindeki baskının hafifletilmesi için kritik önem taşıdığı düşünülüyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER