250 bin liraya Soğuk Savaş sığınağı

250 bin liraya Soğuk Savaş sığınağı

 Birleşik Krallık’ta (BK) 1961’te inşa edilen Soğuk Savaş Sığınağı, 25 bin sterline (yaklaşık 250 bin TL) açık artırmaya çıkıyor. Cornwall’daki St. Agnes’te Kraliyet Gözlem Kolordusu’nun inşa ettiği sığınak, BK’de 1960’la 1990 arasında kurulan 1563 gözlem noktasından biri.
Satış işlemleriyle ilgilenen Adam Cook, sığınağın Soğuk Savaş sırasında uçakları ve nükleer tehdit ihtimallerini takip etmek için kullanıldığını söyledi ve şöyle konuştu:
“Nükleer sığınak diye de bilinen yapı, Soğuk Savaş’ta gözlem noktası olarak kullanıldı ve 1961’de açılıp 1991’de hizmet dışı bırakıldı. Bu tarihi bir yapı. Aşağıda bir çift eski ranza ve küçük bir seyyar tuvalet var. Britanyalıların tarihinin küçük bir parçası.”
Cook, sığınağa birçok kişinin ilgi gösterdiğini ve bunların muhtemelen yapıyı Covid-19’dan saklanmak için güvenli bir yer olarak kullanmak istediğini belirtti.
The Sun'da yer alan habere göre, sığınağa 4,2 metrelik merdivenle iniliyor. İçinde bir patlamanın yerini belirlemeye yarayan sıfır noktası göstergesi, bomba gücü göstergesi, telefon, radyo alıcısı ve radyasyonu ölçümü gerçekleştiren Geiger sayacı gibi cihazlar da bulunuyor.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER