İNGİLTERE İÇİN ALINAN YENİ KARAR MEMNUNİYET YARATMADI

İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımızın gözü uzun zamandan beridir KKTC Hükümeti’ndeydi.

Karantina uygulamasının son bulmasını, çifte PCR uygulamasının getirilmesini bekliyorlardı.

Bu kararın en azından ağustos ayı gelmeden alınmasını talep ediyorlardı.

İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımız aslında torpil, ayrıcalık istemiyordu.

Birileri; “İngiltere’deki Covid19 vakalarında, arzu edilen oranda azalma olmadığı halde neden böyle bir şey istiyorlar?” diyebilir.

Ancak İngiltere’de yaşayan ve Kıbrıs’a gelmek isteyen vatandaşlarımızın haklı bir gerekçesi vardı.

Onlar diyor ki; “Son dönemlerde Türkiye’deki Covid19 vakaları İngiltere’den bile daha kötü durumdayken, oradan insanlar KKTC’ye çift PCR ile gidebiliyor, bize niye karantina uygulanıyor?”

Evet çıkış noktası buydu…

Kalbi kırıktı İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımızın.

Aslında İngiltere’deki vatandaşlarımız da biliyor, KKTC’nin Türkiye ile olan özel ilişkisini…

Türkiye’den yapılan maddi katkıları, Türkiye tarafından yapılan altyapı yatırımlarını, yoğun olarak turistlerin Türkiye’den geldiğini, üniversitelerimize öğrencilerin en fazla Türkiye’den geldiğini, ekonomimiz için Türkiye’nin çok önemli olduğunu İngiltere’deki Kıbrıslı Türkler de biliyor.

Sırf bu nedenle, sırf ekonomimiz rahatlasın, nefes alsın diye Covid19 kategorilerinde, dünyadaki ölçeğin kullanılmadığını, Türkiye’den gelenlere özel bir uygulama getirildiğini görüyor İngiltere’deki gurbetçilerimiz ve bunu anlayabiliyor.

Bunları bilmekle birlikte, İngiltere’den gelen vatandaşlarımıza da benzer bir uygulama yapılabileceğini söylüyor.

Covid19 mücadelesinde oldukça kötü bir durumda olan ve bir türlü iyi düzeye gelemeyen Türkiye’den, insanlar çift PCR ile gelebiliyorsa, İngiltere’den de gelebileceğini söylüyorlar.

Nitekim bu konuda beklenen karar 10 Ağustos’ta alındı, artık İngiltere’den gelenler de çifte PCR ile gelebilecek, 7 gün karantina uygulaması olmayacak ama bu karar gurbetçi vatandaşlarımızı memnun etmedi.

Çünkü bu kararın alınması için çok geç kalındı.

Üstelik 10 Ağustos’ta alınan kararın 13 Ağustos’ta uygulanacağı açıklandı.

Şimdi 10’unda, 11’inde, 12’sinde gelenler eski uygulamadan, 13’ünde gelenler yeni uygulamadan mı ülkeye gelecek? Burada da haksız bir turum yok mu?

Neden “kararın alındığı tarihten itibaren demezsiniz ki?

Üstelik İngiltere’den gelecek olanlara hem “çifte PCR uygulamasından yararlanacaksınız” diyorlar hem de “7 gün ev karantinası” istiyorlar.

Peki Kıbrıs’ta evi olmayan otelde kalacak olan vatandaşlarımız 7 gün ev karantinasını nerede geçirecek? Bunun cevabını kim verecek?

Yani bu “çifte PCR” kararı aslında tam da öyle değil, bir şekilde yine karantina var, bunlar üzüyor vatandaşlarımızı, bunlar “çifte standart” duygusu yaşamalarına “haksızlığa uğradıkları” hissi duymalarına neden oluyor.

Üstelik dediğim gibi, neredeyse yaz ayları, tatil ayları bitiyor, neredeyse ağustos ayının ortasına geldik, birçok vatandaşımız biletlerini yaktı, KKTC’ye ziyaretlerini iptal etti.

Bir karar zamanında alınırsa anlamlıdır, geç kaldığınızda bir değeri yoktur.

Seçime az bir süre kaldığı için hükümet partileri, popülizm yaptı, sevimli görülmek istedi ama çok geç kaldılar.

Gurbetçi vatandaşlarımız biliyor ki; “Eğer cumhurbaşkanlığı seçimi olmasaydı, bu karar da alınmayacaktı…”

İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımız, çifte PCR uygulamasının bir seçim rüşveti olduğunu hissedebiliyor ve bundan memnun değil.

Bu karar çok önceden alınabilirdi, alınmalıydı…

Salgının ilk görüldüğü günlerde İngiltere’den gelen bir kadında Covid19 pozitif görülmüştü, onun dışında İngiltere’den gelen kimse pozitif çıkmadı, nitekim hükümet yetkililerinin yeni karar almasında bu durum etkili olmuş.

“Şu anda KKTC’deki vakaların hemen hemen tümünün Türkiye’den gelenlerde olduğunu ama İngiltere’den gelenlerde pozitif vakalar çıkmadığını” söyleyen İngiltere’deki vatandaşlarımız çifte PCR kararının alınması için neden yazın bitmesinin beklendiğini soruyor.

Sağlık önemlidir, böylesine bir salgın ortamımda kimse uzmanların işine karışmamalıdır ama bu kararları uzmanlar mı alıyor, siyasiler mi? Önemli olan bu.

Elbette alınan kararlarda dikkatli olunmalı, ekonomik durum da göz önünde bulundurulmalı, bunları da kabul ediyoruz ama kararlar “çifte standart” duygusu yarattığı, KKTC’de, dünyada uygulanan kategorilere uyulmadığı için İngiltere’deki vatandaşlarımız sitem ediyor ve bu anlamda haklıdırlar.

O nedenle İngiltere’deki vatandaşlarımız için alınan çifte PCR uygulaması olumlu olmakla birlikte, geç alınmış bir kararadır, üstelik buna 7 gün ev karantinası istenmesi de moral bozmuştur ve İngiltere’deki vatandaşlarımız bu konuda buruktur, kırgındır, demek istediğimiz budur.

Bu vesileyle İngiltere’deki vatandaşlarımız, hükümet edenlerin, “Sizin için şunu yapacağız, bunu yapacağız, bizim için önemlisiniz, KKTC’ye kesin dönüş yapın” gibi söyledikleri sizlerin de göstermelik olduğunu, göz boyama olduğunu da görmüş oldular.

YORUM EKLE