Türkiye'de aralık ayında 5 milyon kişinin aşılanması planlanıyor

TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de aralık ayında 5 milyon kişiye Covid 19 aşılaması yapmayı planladıklarını açıkladı

Türkiye'de aralık ayında 5 milyon kişinin aşılanması planlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında Covid 19 aşısı ile ilgili bilgi de paylaştı.

Türkiye’de faz 3 deneme çalışması izni verilen aşılar olduğuna dikkat çeken Koca, bu aşıların kasım ayı sonu neticelerinin belli olmasını beklediklerini, beklentilerin olumlu sonuç vermesi halinde Türkiye’de aralık ayında 5 milyon aşılama yapabileceklerini bildirdi.

İşte Koca’nın ilgili açıklaması:

Fahrettin Koca, Çin ve Almanya'da yürütülen Kovid-19 aşılarıyla ilgili soru üzerine de iki şirketin faz 3 aşı çalışmalarının sürdüğünü belirterek, kasım ayı sonunda konuyla ilgili bir bilgilendirme olacağını söyledi.

Aşıların bağışıklık durumunun seyrini görmeyi istediklerini dile getiren Koca, şunları aktardı:

"Biz özellikle faz 3 çalışmasına izin verirken, daha çok aşıların ülkeden ülkeye bölgesel farklılıklar gösterebileceğini, vatandaşımız üzerinde bu geliştirilen aşıların etkisini görerek, erken dönemde bir aksiyon alma hedefiyle izin vermiştik. Bu çerçevede sanırım kasım sonrası belli olmuş olur. Aralıkta beklentimiz, yapılan çalışmalar doğrultusunda bu bağışıklık düzeyinin geliştiğine kanaat getirirsek aralık ayında bu aşılardan birisini büyük ihtimalle, Türkiye'de yan etkisi az olan aşıyı uygulamayı düşünüyoruz ve bağlantılarımızı bu çerçevede yapıyoruz. Muhtemelen aralıkta 5 milyon gibi bir aşılamayı yapabiliriz. Eğer kasım sonunda bizim bu anlamda beklentimiz doğrultusunda sonuç alınabilirse, devamlı ocak ve şubat için de devam etmiş olur aynı şekilde. Bizim yerli aşımız için de bildiğiniz gibi 13'tü şu an 16 aşı çalışması devam ediyor."

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2020, 08:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER