Sosyal Yardımlar (Değişiklik) Tüzüğü

Sosyal Yardımlar (Değişiklik) Tüzüğü

Sosyal Yardımlar Yasası altında hazırlanan Sosyal Yardımlar (Değişiklik) Tüzüğü de hazırlandı. Buna göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüs (Covid 19) nedeniyle gelir kaynaklarını yitiren ve muhtaç duruma düşen kişi veya ailelere temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla en fazla üç ay süreyle ve 30 Nisan 2021’de sona erecek şekilde tek kişiye 1,125 TL, aileye ise çocuk sayısına bakılmaksızın 1,500 TL sosyal yardım yapılacak.

Tüzükteki bir başka değişiklikle 60 yaşının altında olup, çalışamadığını sağlık raporu ile kanıtlamak durumunda olan muhtaç hastalar ve bedensel, ruhsal, ve/veya zihinsel engelli bir bünyeye sahip olması nedeniyle çalışamayacak durumdaki kişilere sosyal yardım yapılırken her üç ayda bir aranan uzman devlet doktoru raporu şartı ile bir yılı aşkın süreler için aranan Sağlık Kurulu raporu şartı 1 Şubat 2021’den 31 Mart 2021’e kadar aranmayacak.

COVİD-19 SALGINI SEBEBİYLE SOSYAL HİZMETLER DAİRESİ’NDEN SOSYAL YARDIM VE ÇALIŞMA DAİRESİ’NDEN ENGELLİ YARDIM ALAN KİŞİLERE YARDIM ÖDENEĞİ VERİLİYOR

Bakanlar Kurulu, sosyal yardım ve engelli nakdi yardımı alan kişilere, 2021 yılı Şubat, Mart ve Nisan aylarında (3 ay süreyle) Covid-19 yardım ödeneği verilmesine karar verdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar uyarınca, Sosyal Yardımlar Tüzüğü uyarınca sosyal yardım alanlara ek yüzde 15; Engellileri İstihdam, İşyeri Koşulları ve Engellilere Yapılacak Yardımlar Tüzüğü uyarınca engelli nakdi yardımı alan engelli kişilere ise yüzde 10 oranında ek Covid-19 yardım ödeneği verilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER