Polonya'dan polis köpekleri ve atlarına emeklilik müjdesi

Polonya'dan polis köpekleri  ve atlarına emeklilik müjdesi

Polonya hükümeti, polis teşkilatında görev yapan köpeklere ve atlara emeklilik hakları tanımaya hazırlanıyor. Teşkilatta görev alan hayvanlar, şu anda işleri sona erdikten sonra devletten destek almıyor. Emekli polis köpekleri genellikle teşkilattaki bakıcıları tarafından sahipleniliyor ve masrafları bireysel olarak karşılanıyor.
Elmo isimli bir köpeğe bakıcılık eden bir sınır muhafızı, "Hayvanları kullanıyoruz ve hizmetleri bittikten sonra resmen ıskartaya çıkarıyoruz" diye konuştu. Ancak Notes from Poland isimli haber sitesinin aktardığına göre bu uygulama değişmek üzere. Perşembe günü içişleri bakanlığı, hizmeti sona eren hayvanların ihtiyaçlarını karşılamak için yasa tasarısı sunduklarını duyurdu.
Haber kanalı Polsat'a konunşan İçişleri Bakanı Mariusz Kaminsk, "Yeni yasa onlara ömür boyu bakım ve veterinerlik hizmeti sağlıyor" dedi ve ekledi:
“Şu anda, hizmette yaklaşık bin köpeğimiz ve onlarca atımız var. Bunlar olağanüstü hayvanlar. Onlar sayesinde birçok insanın hayatı kurtarıldı ve birçok tehlikeli suçlu yakalandı. Onlara bakmak bizim etik görevimiz”.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER