Kırlangıçlar, Kıbrıs’ın kültürü oldu

Kırlangıçlar, Kıbrıs’ın kültürü oldu

Kıbrıslılar tarafından çok sevilen Kırlangıçlar, bu yıl da cennetten parça Kıbrıs’ımızı ziyaret ediyor

Ahmet İLKTAÇ

Kutuplar hariç, dünyanın her yerinde yaşayabilen Kırlangıçlar, Kıbrıs’ta ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında görülür.

Kıbrıs’ta kırlangıçlar kimine göre bereketi, kimine göre de öldürülürse uğursuzluğu anlatır… İyi kalpli insanlar için Kırlangıç çiftlerin, büyük titizlikle inşa ettikleri yuvalarında, yine kendilerinin eserleri olan yavrularını büyütüp, uçurmaları da anlatılmaz bir sevinçtir…

İşte mart ayından eylül-ekim aylarına kadar cennet adamız Kıbrıs’ta da görebildiğimiz Kırlangıçlar artık kültürümüzün bir parçası.

Üstün mimariyle balkonların üst köşelerine inşa ettikleri yuvalara, 4-6 tane yumurta bırakan Kırlangıçlar, bu yuvalarda yetiştirdikleri yavrularını bu süre içerisinde uçurur.

Kıbrıs’ta; Ev Kırlangıcı, Kızıl Kırlangıç, Kır Kırlangıcı ve Kum Kırlangıcı türleri görülmektedir.

Uçan böceklerle beslenirler

Kırlangıçlar, sinek ve uçan böcekleri avlayarak geçinen, küçük, ötücü kuşlardır.

Boyları 10–23 cm arasında değişir. Çoğunun karnı beyaz; baş, kuyruk ve kanatları siyah; alın ve gerdanı kahverengi parlak tüylüdür. Kısa ayaklarının tırnakları sivri olduğundan düz, yassı zeminlere rahatça tutunurlar. Üçgen şeklindeki gagaları geniş yırtmaçlı olup, ağızları açık uçarken sinek, sivrisinek gibi küçük böcekleri avlarlar.

Kuyrukları çatallı, kanatları uzun ve sivridir. Hızlı uçarlar. Kuyruklarını dümen olarak kullanır, ani dalışlar yaparlar. Çoğu sürü halinde yaşamazlar.

Yuvalarını çamur ve kilden yapıyorlar 

Çamur ve kilden çanak şeklinde sağlam yuvalar yaparlar. Dişi kırlangıç, erkeğinin tükrüğüyle harç ederek gagasıyla getirdiği çamuru toplar, saman ve otlarla sekiz gün içinde sağlam bir yuva yapar.

Geniş ve yassı gagalarını, yuvalarını yaparken, çamurları sıvamak için mala gibi kullanırlar. Yuvalarının çoğu ancak bir Kırlangıç’ın girebileceği kadardır. Eni yaklaşık 20 cm, derinliği 10 cm kadar olup içi tüy ve kıllarla döşenir. Yuvalarını gruplar halinde mağara, kayalık ve ağaçlarayapan türler de vardır.

Dişi, yazın tarçın renginde benekli 4-5 yumurta yumurtlar. Eşler sırayla kuluçkaya yatar. Yavrular anne babaların ağızlarında getirdikleri böceklerle beslenir. İki hafta içinde gelişip yuvayı terk eder. Kırlangıçlar, yılda 2-3 defa kuluçkaya yatar.

Kıbrıs’ta görülen kırlangıçlar

Ev Kırlangıçları, evlerin yüksek duvarlarına özellikle de çatı ve teras altlarına çamurdan yaptıkları yuvalara 4-6 tane yavru bırakır.

Kızıl Kırlangıçların ise 11 Nisan 2012’de Andrea Burnu’ndaki bir mağaranın tavanında yuvası tespit edilmiştir. İki Kızıl Kırlangıç bölgede uçarken görüldü.

Kır Kırlangıçları, Kıbrıs’ta hemen hemen her yerde görülmektedir.

Kum Kırlangıçları ise kıyılar ve alçak arazilerde yaşar.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER