İngiltere’deki Kıbrıslı Ünlüler

Kıbrıslı Türk yapımcı ve aktör: Mem Ferda

İngiltere’deki Kıbrıslı Ünlüler

Londra’nın Chelsea bölgesinde Kıbrıslı Türk anne-babanın oğlu olarak 1963’de dünyaya gelen Mehmet Ferda, 6 yaşındayken ailesi ile birlikte Kıbrıs’a gider. Mehmet Ferda 12 yaşına geldiğinde aile tekrar İngiltere’ye göç eder. Londra’da yeni bir hayata başlayan Mehmet Ferda, üniversitede Psikoloji eğitimi aldı ve daha sonra da İşletme masteri yaptı.

Ferda, sinema ile ilgilenmeye başlayınca ünlü The London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA) ve Royal Academy of Dramatic Art’da (RADA) eğitimini tamamladı. Bugün Hollywood’da A listesinde yer alan bir aktör ve film yapımcısı olarak bilinen Mehmet Ferda, sahne ismi olarak Mem Ferda ismini kullanıyor.

Ferda’nın oynadığı en önemli filmler arasında REVOLVER (2005), LEGACY (2010), THE DEVIL'S DOUBLE (2011). Londra’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Dalston ve Green Lanes’de çekilen PUSHER(2012) filminde “Hakan” isminde bir Türk’ü canlandırıyor. En son olarak da 2015 yılında Drew Barrymore ve Toni Collette ile birlikte oynadığı MISS YOU ALREADY yer alıyor.

Mem Ferda, KKTC merhum eski başbakanlarından İrsen Küçük’ün yeğeni olarak da biliniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER