GÜRCAFER: İNGİLTERE'DE BİRLİK OLUNMALI…

ÇAĞINER: MADDİ VEYA MANEVİ KATKIYA HAZIRIZ

GÜRCAFER: İNGİLTERE'DE BİRLİK OLUNMALI…

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Gürcafer ile Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Çağıner, UK Turkish Cypriot Trust ile Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi’nin hem tek festival hem de yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin sorunlarına karşı mücadele konusunda güçlerini birleştirmesi gerektiğini vurguladı.

GÜRCAFER: BİRLİK OLUNMALIKıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin toplumsal varlıklarını koruyabilmeleri için birlik halinde olması gerektiğini, bu bağlamda da UK Turkish Cypriot Trust ile Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi’nin tek festival konusunda birleştirilmesi hedefinde olduklarını söyledi. Gürcafer, her iki kuruluşun da bütün farklılıklarına rağmen toplumsal varoluş için mücadele ettiğini belirterek, dünyada daha güçlü ses getirebilmek için güçlerin birleşmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

ÇAĞINER: MADDİ VEYA MANEVİ KATKIYA HAZIRIZKıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, Kıbrıs Türk toplumunun yurt dışında varlığını gösterebilmesi için diasporanın çok önemli olduğunu söyledi. Çağıner, bu nedenle de Londra’daki Kıbrıslı Türklerin kurduğu iki derneğin tek festival konusunda anlaşıp, İngiltere’de güç birliği yaparak sorunların çözümüne odaklanmaları gerektiğini belirtti. Çağıner, bu mücadele için Ekonomik Örgütler Platformu’nun her türlü maddi veya manevi katkıyı göstermeye hazır olduğunu ifade etti.

ÖZEL HABER

UK Turkish Cypriot Trust ile Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi’nin Kuzey Londra’da düzenlediği iki ayrı ‘Kıbrıs Türk Festivali’ne 20 binden fazla kişinin katılması İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin birlik olması halinde daha güçlü olacaklarının sinyalini verdi.

Uzmanlar, ekonomik veya siyasi nedenlerle Kıbrıs’tan İngiltere’ye gelen Kıbrıslı Türklerin kimliklerini, dillerini, aidiyet duygularını ve kültürlerini koruyabilmek için oluşturulan derneklerin güçlerini birleştirirse, seslerini dünyada daha güçlü şekilde duyurabileceklerini belirtiyor.

North Cyprus UK’ye konuşan Ekonomik Örgütler Platformu’na üye birlikler, Kıbrıslı Türklerin toplumsal varlıklarını koruyabilmeleri için birlik halinde olması gerektiğini belirterek, UK Turkish Cypriot Trust ile Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi’nin Kıbrıslı Türkleri temsil eden hem tek festival hem de yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin sorunlarına karşı mücadele konusunda güçlerini birleştirmesi gerektiğini vurguladı.

Gürcafer: Birlik halinde olunmalı

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin toplumsal varlıklarını koruyabilmeleri için birlik halinde olması gerektiğine dikkat çekerek, İngiltere’de faaliyet gösteren UK Turkish Cypriot Trust ile Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi’nin düzenlediği, Kıbrıs Türk kültür ve sanatını anlatan iki ayrı festivali birleştirme hedefleri olduğunu söyledi.

Gürcafer, her iki derneğin de bütün farklılıklarına rağmen toplumsal varoluş için mücadele ettiğini belirterek, dünyada seslerini daha güçlü duyurabilmek, sorunları dile getirebilmek için birlikte hareket etmelerinin önemli olduğuna vurgu yaptı. Kıbrıslı Türklerin toplumsal varlığına yıllardır büyük önem verdiklerini dile getiren Gürcafer, birlik olarak yıllardır bu doğrultuda hareket etmeye özen gösterdiklerini söyledi.

Gürcafer, toplumsal varlığın önemsenmesi durumunda göçlerin de önüne geçilebileceğini belirterek, tüm bunların bir bütünlük içerisinde değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Avustralya, Amerika, Türkiye ve İngiltere gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Kıbrıslı Türklerin bugüne kadar yeterince önemsenmediğine işaret eden Gürcafer, “Müteahhitler Birliği olarak gelmiş geçmiş tüm hükümetlerimize sürekli olarak yurtdışında yaşayan insanlarımıza önem gösterilmesine yönelik siyaset yapılmasını söyledik” dedi.

“Bölünme nifakı İngiltere’de de etkili oldu”

KKTC’deki sağ-sol tartışmasından Londra’nın da nasibini aldığını belirten Gürcafer, “Bizim içimize enjekte edilen bölünme nifakı İngiltere’de de etkili oldu” dedi.

Gürcafer, Kıbrıslı Türklerin tek yürek olarak hareket etmesinin dünyada daha etkili olacağını, bu nedenle de UK Turkish Cypriot Trust ile Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi’nin “tek festival” ve “sorunların duyurulması ile çözümü için” birlikte hareket ederek, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin mücadelesinde birleşmesinin şart olduğunu vurguladı.

Bu konuda gerek devlet, gerekse Ekonomik Örgütler Platformu olarak çaba sarf edilmesi gerektiğini ifade eden Gürcafer, “Yurt dışında toplumsal varlığı korumak, gelenek ve göreneklere sahip çıkmak siyasi görüşü ne olursa olsun her Kıbrıslı Türk’ün hassasiyetidir” dedi.

İngiltere’de yaşayan her Kıbrıslı Türkler konusunda atılması gereken birçok adımının bulunduğunu söyleyen Gürcafer, bu konuda çok ciddi eksikliklerimizin olduğunu dile getirdi.

“Aidiyet konusunda zayıflama var”

Gürcafer, 1970 ile 1980 yılları arasında yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin ülkede çok etkili olmadığını, ancak bugün gelinen noktada bu konunun çok daha önem arz ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bugün gelinen noktada neredeyse 5’inci jenerasyon doğmaya başladı. 4’üncü jenerasyonu değerlendirdiğimizde Kıbrıs’a aidiyet konusunda çok ciddi bir zayıflama var. Yani 4’üncü jenerasyonun önceki jenerasyonlar kadar bağları yok.

Eğer biz bu jenerasyonla ilişkilerimizi geliştirmek adına bir şeyler yapmazsak, bu jenerasyon zaman içerisinde bizden kopacak. Özellikle Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin bu konuda verdiği mücadele gurur verici bir boyuttadır. Orada yeni jenerasyonun Türkçe konuşmasını ve kültürüne sahip çıkmasını sağlayabilmek için mücadele veren Kıbrıslı Türkler, tamamen kendi imkanlarıyla, sırf kimliklerini koruyabilmek için var güçleriyle çaba gösteriyorlar. Ancak bu bile artık yetmiyor. Bizim de elimizi taşın altına koyma vaktimiz çoktan geldi de geçti”.

Ekonomik Örgütler Platformu olarak Londra’da düzenlenen festivale katılıp, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin yanında olduklarını hissettirebilmek için katıldıklarını ifade eden Gürcafer, önümüzdeki yıl festivale daha organize bir şekilde katılmayı hedeflediklerini söyledi.

“En büyük engel askerlik sorunu”

Yurt dışında ikamet eden Kıbrıslı Türklerin önündeki en büyük engelin askerlik sorunu olduğuna dikkat çeken Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yurtdışında askeriliğin, sanki de toplumu eritmek için bir misyon olarak görüldüğünü ifade etti.

“Artık ülke güvenliğini sağlamak tellerin arasında asker bulundurmakla olmuyor” diyen Gürcafer, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin askerlikten muaf olması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“İngiltere’de yaşayan insanlarımızın sivil toplum örgütleri içerisinde gösterdiği lobi faaliyetleri bize daha çok yararlı olacaktır. Örneğin Kıbrıslı Türklerin Lordlar Kamarası ve Avam Kamarası’yla kurdukları ilişkiler hem bize, hem de Türkiye’ye daha çok katkı gösterecektir. Durum böyleyken biz niye bu insanlarımızı tellerin içerisine koymaya çalışıyoruz ki?

Eğer vatanımızı sevdiğimizi iddia ediyorsak neden böyle bir yanılgının içerisinde oluyoruz? Önce bundan kurtulmamız lazım. Bunun içinde yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin hiçbir para ödemeden askerlikten muaf olmasını sağlamalıyız”.

Çağıner: Maddi ve manevi

katkı göstermeye hazırız

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin birlik halinde olması gerektiğine dikkat çekerek, “Birlikten güç doğar” dedi.

Çağıner, İngiltere’de faaliyet gösteren UK Turkish Cypriot Trust ile Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi’nin farklı yönlerinin olmasına rağmen birlik içinde hareket edebileceklerini belirterek, Ekonomik Örgütler Platformu olarak her iki derneğin birlikte mücadelesi için maddi ve manevi her türlü katkıyı göstermeye hazır olduklarını söyledi.

Toplumların yurt dışında varlığını gösterebilmesi için diasporanın çok önemli olduğunu belirten Çağıner, her iki derneğin hem festival hem de sorunların çözümü konusunda yapılacak mcüadelelerde birleşmesi durumunda çok etkili olacaklarına vurgu yaptı.

Çağıner, söz konusu derneklerin tek festivalde anlaşmasıyla hem daha büyük organizasyonların yapılabileceğini, hem daha kolay projeler üretilebileceğini, hem de Kıbrıslı Türklerin sesini dünyaya çok daha güçlü bir şekilde duyurabileceğine dikkat çekti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Medine çeçen tarhan
Medine çeçen tarhan - 11 ay Önce

Bende kıbrısa yeleşmeyi istiyorum

SIRADAKİ HABER