ERHÜRMAN: “SORUNLAR SOSYAL PATLAMAYA DÖNÜŞMEDEN DEVLET BORÇLANACAKSA BORÇLANMALI”

ERHÜRMAN: “SORUNLAR SOSYAL PATLAMAYA DÖNÜŞMEDEN DEVLET BORÇLANACAKSA BORÇLANMALI”

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Nisan ayının sonunda özel sektör çalışanlarına yapılacağı açıklanan bin 500 TL’lik yardımın yetersiz olduğunu ve yine bu rakama ilaveten işverenlerden herhangi bir miktar daha para alıp alamayacaklarının da belirgin olmadığına dikkat çekti.

Yine 3’üncü ülke yurttaşı işçilere hangi miktarda katkı yapılacağının ve bu katkının asgari ihtiyaçları karşılayıp karşılamayacağının da net olmadığına dikkat çeken Erhürman, “Çalışma Bakanlığı işverenlerin temsilcileriyle de bir araya gelip hemen bu sorunlara çözüm üretmeli. Devlet borçlanacaksa borçlanmalı ama bu sorunun sosyal patlamaya dönüşmesi mutlaka engellenmeli” dedi.

Tufan Erhürman, aksi durumda yaşayacağımız sosyal patlamaların maliyetinin borçlanmanın maliyetinden fazla olabileceğini ve bunun altından da kalkamayacağımızı bildirdi.

“Sosyal patlamanın maliyeti, borçlanma maliyetinden fazla olabilir”

İşte Erhürman’ın açıklaması:

“Çalışmaya devam eden iş yerlerinde işten durdurulan işçiler olduğu bilgisi geliyor. Çalışmaya devam ettiği varsayılsa bile, basının, reklam, gazete satışı gibi gelir kaynaklarının kuruduğu hepimizin malumu. Bu sektörde de işsiz kalan, mali sıkıntı içine düşen insanlarımız var. Nisan sonunda kendilerine 1500 TL ödeme yapılacağı bildirilen özel sektör çalışanlarının yetersiz olduğu açık olan bu rakamın üzerinde herhangi bir miktarı işverenlerinden alıp alamayacakları belirgin değil. Üçüncü ülke yurttaşı işçilere hangi miktarda katkı yapılacağı, bu katkının asgari ihtiyaçları karşılayıp karşılamayacağı netleşmedi. Çalışma Bakanlığı işverenlerin temsilcileriyle de bir araya gelip hemen bu sorunlara çözüm üretmeli. Devlet borçlanacaksa borçlanmalı ama bu sorunun sosyal patlamaya dönüşmesi mutlaka engellenmeli. Aksi halde yaşayacağımız sosyal patlamaların maliyeti borçlanmanın maliyetinden fazla olabilir ve bunun altından hiçbirimiz kalkamayız”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER