Çatalköy Belediyesi ile Mezitli Belediyesi artık kardeş

Çatalköy Belediyesi ile Mezitli Belediyesi artık kardeş

Ülkemizdeki Çatalköy Belediyesi ile Mezitli Belediyesi kardeş şehir anlaşması imzaladı.

Akdeniz’in iki karşı şehrini gönül bağıyla bağlayan kardeşlik protokolü Covid-19 Korona Virüsü tedbirleri kapsamında online olarak gerçekleştirildi.

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli'nin katılımıyla protokol Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioglu tarafından imzalandı.

‘BİRLİKTE ÇOK GÜZEL İŞLER BAŞARACAĞIZ’

Çatalköy Belediyesi ile Mezitli Belediyesi’nin kültür, sanat, spor ve ekonomik alandan çeşitli işbirliklerini sağlayacak olan anlaşma ile ilgili söz alan KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, çalışkan ve girişimci yönüyle öne çıkan her iki belediye başkanının birlikte çok önemli projeler gerçekleştireceğine inandığının altını çizerek, yüz yüze kardeş şehir protokolü imzalamak için hazırlık yaptıklarını ancak Covid-19 pandemi salgını nedeniyle töreni uzaktan yapmak durumunda kaldıklarını ifade etti. Mendeli devamla, her iki belediyenin isteğini, heyecanını ve coşkusunu görünce çok güzel işler başaracaklarına inandığını ifadeyle belediyelerin karşılıklı olarak birbirlerinin kültürleri tanıtmaları, sanatsal faaliyetler ile spor aktiviteleri düzenlemelerinin önemine vurgu yaptı. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti dışında hiçbir ülke tarafından resmî olarak tanınmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için bu birliktelik daha da önemli bir hale geldiğini belirterek her iki belediyeye de gösterdikleri işbirliği nedeniyle teşekkür etti.

‘YÜZ YÜZE BİRLİKTE OLAMASAK DA GÖNÜLLERİMİZ BİR’

Yaşanan pandemi süreci yüz yüze görüşmeyi engellese de gönül gönüle birlikteliği engelleyemeyeceğine vurgu yapan Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioglu ise, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti özellikle Covid-19 döneminde çok daha sıkı ilişkiler içerisinde olmalıdır. Birlikte hem ekonomik hem de kültürel projeler üretebiliriz. Turizm bölgesi olduğumuz için bu pandemi döneminde diğer kentlere göre ekonomik açıdan çok daha fazla etkilendik. Covid-19 her ne kadar yüz yüze görüşmemize engel olsa da gönül gönüle görüşmemize engel olamadı. KKTC olarak var olan ekonomik sıkıntılara bir de Covid-19 eklenince kardeşlik ilişkileri çok daha fazla önem kazanıyor” diye konuştu.

‘KARDEŞLİK İLİŞKİLERİNİ GENİŞ ANLAMDA DÜŞÜNEREK ORTAK PROJELER GEÇEKLEŞTİRMELİYİZ’

İki kent ilişkilerinin daha geniş kapsamda ele alınması gerektiğine dikkat çeken Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Benzer özellikleri olan iki kentiz. Sadece nüfus olarak Çatalköy’e nazaran biz daha fazla durumdayız. Çok yoğun bir nüfus artışı ve inşaat sektörü üzerinden dönen bir ekonomik durum var. Karşı karşıya sahil komşusuyuz. İmzaladığımız bu kardeş şehir protokolü ile çok önemli birliktelikler sağlayacağımızdan kuşkumuz yok. Özellikle kadınlar ve çocuklarla ilgili projelerimizi Çatalköy’de uygulamaya geçirebiliriz. Artık kardeş şehir projelerini aşarak ortak somut projelerle birbirimize destek olabiliriz. Pandemi nedeniyle uzaktan bağlantı yoluyla imza gerçekleştirebildik ancak kısa sürede bu sıkıntılı günleri aşarak yüz yüze ortak çalışmalara başlayabilmenin ümidini taşıyoruz” şeklinde konuştu.

Tarafların imzayı atmasının ardından günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER