ÇAĞINER: “AKSİ HALDE 20 BİN KİŞİ İŞSİZ KALACAK”

ÇAĞINER: “AKSİ HALDE 20 BİN KİŞİ İŞSİZ KALACAK”

Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, KKTC’nin 1 Temmuz tarihinde çift PCR ile ve kontrollü bir şekilde dışa açılması gerektiğini bildirdi

Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner, iktidarından, muhalefetine ve Cumhurbaşkanı’na tüm siyasetçilerin siyaset peşinde olduklarını savunarak, KKTC’nin kontrollü bir şekilde gerek Türkiye’den getireceği PCR sonucuyla gerekse de KKTC’ye girişte yapılacak PCR testiyle girişlerin sağlanması gerektiğini belirtti.

Kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla düşüncelerini anlatan Çağıner, KKTC’de turizmin kontrollü bir şekilde başlamaması halinde 20 bin kişinin işsiz kalacağını bildirdi.

Çağıner, turizm sektöründe çalışanların daha mayıs ayında almaları gereken bin 500 TL’lik katkıyı da almadıklarını aktardı.

ÇAĞINER: “1 TEMMUZ’DA AÇILMALIYIZ AMA KONTROLSÜZ OLARAK DEĞİL”

“Kelimeler artık yetersiz.... bir tarafta sağlık bir tarafta hayatı ve geleceği elinden kayan insanlar; adımın Dimağ olduğu kadar eminim ki iktidarından muhalefetine ve Cumhurbaşkanına kadar tüm siyasiler işin sadece siyasetindeler. Bu sefer isteyen istediği kadar küfürü edebilir sorun değil. 1 Temmuz geldi çattı açalım açmayalım kavgası kızıştı;

Sektör görüşümüz şöyle ki;

1 Temmuz da açılmalıyız ama kontrolsüz olarak değil az uçak seferi ile gelenin PCR testi olması şartı ile gerekiyor ise hem kayıt hem de Türkiye den aldığı PCR dan emin olmak İçin girişte bir PCR daha yapılmalıdır. Buradaki amaç az sefer ile başlayıp gelen yolcu takibinin kontrolünü yapabilmektir. Sefer sayıları 14 Mart öncesi gibi olmayacaktır. PCR testleri pahalı olduğu için ve üstüne KKTC devleti havayollarına sefer kısıtlaması yapabileceği için gelen yolcu sayısı kontrol edilebilecektir.

Turizm kontrollü başlamak zorundadır nedeni ise bu sektörde 13 bin kişi direk çalışmaktadır. Bağlı sektörde çalışan sayısı ile bu rakam 20 bindir. 20 bin çalışan ve aileleri zor durumdadır.

Sektör de çalışanların mayıs ayında almaları gereken 1500 TL daha ödenmemiştir. Sektör de çalışanlar zor durumdadırlar. İşverenler destek veriyor ama verilen destek ile bu insanların yaşamını idame etmesi mümkün değildir. Çok büyük işsizlik olacağı aşikardır bu konuda devletimiz maalesef acizdir. İnsanlık dramı ülkemizde yaşanmaktadır.

Bizim sağlığı koruyarak açılmayı yönetmemiz şarttır aksi durumda sonuç çok vahim olacak.”

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2020, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER