“ANTALYA KORKUTELİ İLÇESİNDEKİ VAKANIN ÜLKEMİZLE BAĞLANTISI YOK”

“ANTALYA KORKUTELİ İLÇESİNDEKİ VAKANIN ÜLKEMİZLE BAĞLANTISI YOK”

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de Antalya Korkuteli İlçesindeki Covid-19 virüsü pozitif çıkan vakanın KKTC ile bir bağlantısının olmadığını bildirdi. 
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Antalya Korkuteli İlçesi Belediye Başkanı Ömer İşlek tarafından 7 Nisan tarihinde sosyal medya üzerinden yapılan ve bunun akabinde ülke basında da yer alan açıklamada, “ilçelerinde Covid-19 virüsü pozitif bir vakaya rastlandığı ve bulaşmanın kaynağının Kıbrıs kökenli olduğu” yönündeki iddialara yer verildiği belirtildi. 
Yapılan bu açıklama üzerine bulaşmaya sebep kaynağın KKTC kökenli olduğu iddia edilmesi hasebiyle ve ülkede de gerekli tedbirlerin alınmasının sağlanması amacıyla KKTC Antalya Başkonsolosluğunun Korkuteli Belediye Başkanı ile temasa geçerek sözkonusu vaka hakkında bilgi almak talebinde bulunduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Bahse konu Belediye Başkanı tarafından Başkonsolosluğumuza verilen bilgide, açıklamanın bir yanlış anlamadan dolayı bu şekilde yapılmış olduğunu, bahsekonu pozitif vakayı ziyarete gelen aile bireylerinden bir kişinin geçmişte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde eğitim aldığını, vakanın KKTC ile ilişkisinin bulunmadığını belirtmiştir.
Bunun akabinde, İHA’nın haberine göre Korkuteli Devlet Hastahanesinde karantina altına alınan diğer aile fertlerinin ilk testlerinin negatif çıktığı da basında yer almıştır.
Hükümetimiz Covid-19 virüsü ile mücadelede ülkemiz vatandaşlarının olası bulaşma temaslarını gerek KKTC genelinde gerekse yurtdışında takip etmeye ve gerekli tüm tedbileri eksiksiz bir şekilde almaya devam edecektir.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER