Fark yaratan modern villalar

Projelerin konumu, statüsü ve kalitesi farklı

 Fark yaratan modern villalar

Omağ Şirketler Grubu, son yıllarda inşaat sektöründe giderek parlayan bir isim haline geldi. Omağ Development’in projeleri arasında yer alan, Ozanköy bölgesindeki Murat Efendi Villaları, Gönyeli Yenikent’teki Nuance Yenikent projesi, Metehan-Aydemet bölgesindeki OMG Intense residence projesi ve Girne’nin gözdesi Bellapais’te inşa edilecek modern villalar kalitesi ve konumu açısından fark yaratıyor.

Şirketin başında vizyonu geniş, ileriyi gören ve iyi eğitim almış bir genç var.

Kemal Omağ, 40 yıl önce ticaret yaparak iş dünyasına katılan bir şirketken bugün Omağ Şirketler Grubu olarak faaliyet gösteren işletmenin genç yöneticisi... Kemal Omağ, yaklaşık 10 yıldır şirketin başında.

North Cyprus UK Gazetesi’ne özel söyleşi veren Kemal Omağ, şirketin bugünlere gelmesi süreci başta olmak üzere, projelerini anlattı ve Kuzey Kıbrıs’ta ev almak isteyenlere tavsiyelerde bulundu.

 

40 yıllık aile şirketi

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde işletme alanında iyi bir eğitim alan Omağ, Berklee College mezunu. Çocukluk yıllarından müziğe ilgisi bulunan Kemal Omağ, Amerika’da bulunduğu yıllarda müzik alanında da eğitim almış. Omağ, üniversite eğitiminin ardından Kıbrıs’a gelmiş ve Yakın Doğu Üniversitesi’nde eğitim yönetimi konusunda master, yönetim ve denetim konusunda da doktora yapmış genç bir işletmeci.

Kemal Omağ, yöneticisi olduğu şirketin 40 yıllık bir aile şirketi olduğunu anımsatarak, “Şirketimiz, 1978 yılından 2005 yılına kadar mekanik taahhüt ve ithal ürünlerin pazarlanması ve ticareti ile iştigal etmiştir. Sonrasında, ise emlak, yatırım, inşaat, yap-sat ve gayrimenkul geliştirme ve danışmanlığı konularında da uzmanlaşmış bir şirketler grubu haline bürünmüştür” diyor.

Yıllar içinde gelişerek büyüyen şirketin projeler yanında personelini de artırdığına dikkat çeken Omağ, 20’si idari olmak üzere 340 personelle ülkeye hizmet verdiklerini belirtiyor.

 

Ozanköy’de Murat Efendi Villaları, Lefkoşa’da OMG Intense

 

Kemal Omağ, yöneticisi olduğu Omağ Development’in projelerine de değinerek, Lefkoşa ve Girne bölgesinde çok sayıda proje yürüttüklerini, devam etmekte olan projelerin Murat Efendi Villaları’nın Ozanköy bölgesinde 27 adet modern villadan oluştuğunu ifade etti. Nuance Yenikent projesinin de Yenikent bölgesinde inşa edilen ve 50 adet modern villadan oluştuştuğunu anımsatan Omağ, OMG Intense’in de Metehan-Aydemet bölgesinde 21 Dükkan ve 306 daireden oluşan residence projesi olduğuna vurgu yaptı. Kemal Omağ, Omağ Development olarak Girne’nin gözde bölgesi Bellapais’te de 8 adet modern villadan oluşan özel bir site projeleri bulunduğunu kaydediyor.

 

KKTC’deki gayrimenkul fiyatları makul

 

Her kesime hitap eden projeleri sayesinde yerli ve yabancı müşterilerinin olduğunu anımsatan Omağ, müşterilerilerinin projenin statüsü ve konumuna göre, içerisinde ikamet etmek ya da yatırım yapmak için alımlar yaptığını söylüyor. 

Kemal Omağ, yabancıların yanı sıra yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin de villa ve daire talebinin giderek arttığına dikkat çekerek, “Bunun sebebi şuanda KKTC’deki gayrimenkul fiyatlarının diğer ülkelere göre makul seviyede olması ve ciddi bir oranda ‘alırken kazanma’ potansiyelini müşterilere sunmasıdır” diyor.

Genç yönetici Kemal Omağ, ayrıca, müşterilerinin her türlü ve çeşitli şartlarda mortgage imkanlarından yararlanabildiğine de vurgu yapıyor.

 

Ev alırken güvenilir şirketlerle çalışın

 

Omağ Şirketler Grubu Direktörü Kemal Omağ, ev almaklara tavsiyeler de vererek, “Ev almak isteyenler, ilerde sorun yaşamak istemiyorlarsa mutlaka güvenilir şirketlerle işbirliği halinde olmalı, gerekli araştırma ve kıyaslamayı yaptıktan sonra karar vermelidir” diyor.

KKTC’de yatırımın, bugünkü konjonktürde, ciddi bir kazanım fırsatı sunduğunu vurgulayan Omağ, müşterinin yatırımının karşılığını görebilmesi için güvenilir bir firma tarafından yapıldığından emin olması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Tanınmamışlık bir yana, iş yükünü zorlayan nedenler var

 

1978 yılından bu yana ayakta kalmayı başarmak bir yana giderek büyüyen bir şirketin yöneticisi olmak ilk bakışta hoş görünse de bugünlere gelmek kolay olmamış Kemal Omağ, çıktıkları yolda iş yaşamını etkileyen olayları şu cümlelerle anlatıyor: “Yurt dışında yaşamış ve çalışmış birisi olarak KKTC’de iş yapabilmeyi ve başarılı olabilmeyi ciddi anlamda sıkıntılı bir süreç olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır. Şöyle ki; düzen ve kuralların bir temel üzerine oturmadığı ve temelsiz olan bu kuralların vasıfsız kurumlar tarafından yönetildiği bir ülkede başarılı olmak için bazı şeyleri kendiniz çözüm yaratarak ve kurumları veya şahısları yanınıza alarak yürütmeniz gerekmektedir. Bu da standart iş yükü dışında var olmaması gereken problemleri çözmeye çalışmak ve bunlara ek mesai harcamak gibi bir yük getirmektedir tüm işverenlere. Kısacası aslında özel sektörün yaşadığı problemlerin esas sebebi, KKTC’nin tanınmamış olması değil, bu ülkede özverili çalışma, çalışırken üretme, çalışmama veya art niyetli olma gibi bir takım öğelerin toplum üzerinde alışkanlık haline gelmesi ve bunun KKTC’nin tanınmadığı gibi bir sebep üzerine dayandırılmasıdır.”

Kemal Omağ, KKTC’nin tanınmamasının bir zorluk olduğunu ancak başarıya ulaşmaya çalışırken gayret göstermek ve mücadele ederek yorulmak için bir engel olmadığına vurgu yapıyor ve “Bana göre, ülkesini seven herkses bu şekilde düşünmeli ve hareket etmelidir” diyor. 

 

Projelerin konumu, statüsü ve kalitesi farklı

 

Omağ, ülkemizdeki inşaat şirketleri başta olmak üzere tüm sektörlerdeki şirket sayısının nüfusa oranla fazla olduğunu ancak bir çok şirketin uzun vadede hayatta kalamadığını anımsatıyor. 

Konunun ekonomik açıdan ele alınması ve rekabetin daha sağlıklı hale gelebilmesi adına nüfusun artması ve müşteri potansiyelinin yaratılması gerektiğine işaret eden Kemal Omağ, “Bu konuda yap-sat ve inşaat sektörünün ciddi etkisi olduğu aşikardır. Şirketimiz de bu hususta öncülük eden kuruluşlardan biri olup, rekabetten bir miktar etkilenmekle beraber, projelerimizin diğerlerinden gerek konum, gerek statü, gerekse kalite açısından farklılaşması sebebiyle diğer rakiplerle rekabet içinde değildir ve farklı bir statü ve kulvarda ilerlemektedir” diyor.

 

Karşılıklı konuşan iki kadının olduğu fotoğraf için fotoğraf altı metni:

Emlak dünyasının deneyimli iki ismi, Omağ Development Pazarlama ve Satış Koordinatörleri Alev Ulutekin Berkay ile Dilek Şenol Ertuğ proje detayları üzerinde görüş alışverişinde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 19:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER