Tuncalı, okul ziyaretlerini sürdürüyor

Blacfen Türk Okulu Kuzey Kıbrıs'a gidiyor...

Tuncalı, okul ziyaretlerini sürdürüyor

KKTC Londra Temsilcisi Oya Tuncalı'nın Londra'da eğitim ve öğretim veren Türk Dili ve Kültürü Okullarına yönelik başlattığı ziyaret turu sürüyor. Tuncalı ve beraberindeki heyet bu kez Güney Londra'da bulunan Blackfen Türk Okulu'nu ziyaret etti.

 

Okul Başkanı Zehra Süleyman tarfından karşılanan Oya Tuncalı ve KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Hasan Sarper Kortay, sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet edip okul hakkında öğretmenlerden ve idarecilerden bilgi aldılar. Okul faaliyetleri hakkında geniş bilgi alan Tuncalı ve Kortay, mevcut  sınıfları tek tek gezerek öğrencilerle bir araya geldiler.
Tuncali, Şiir Yarışması'nda  Necip Fazıl Kısakürek'in meşhur 'bayrak' şiirini okuyarak üçüncü olan İbrahim Doürmoush'u da tebrik etti. Blackfen Türk Okulu öğrencisi İbrahim Doürmoush, kendisine üçüncülük getiren şiiri Oya Tuncalı ve çok sayıda davetli önünde bir kez daha okudu.
Bu arada Blackfen Türk Okulu öğrencisi İbrahim Doürmoush'a, okul başkanı Zehra Süleyman tarafından bir plaket ve hediye de verildi. Burada kısa bir konuşma yapan Zehra Süleyman, kendi ana dilini ve kültürünü öğrenmek isteyen öğrencilerle, öğrenci velilerine teşekkür etti. Okulun 15 sene önce Türkçe Konuşanlar Derneği adı altında kurulduğunu ifade eden Süleyman şunları söyledi:" Her Cumartesi sabah 10.00 ile 12.30 arası Türkçe dersleri, 12.30 ile 14.30 arasıda folklor dersleri vermekteyiz. 9 bayandan oluşan bir yönetim kurulumuz var 'charity commısiona' registerli bir okuluz. 130'a yakın öğrencimiz var. Karşılaştığımız en büyük sorun maddi sıkıntılardır.  Okul kiraları ve öğretmen ücretleri bütçemizi maalesef etkiliyor. Fundraising ve bağışlar olmasa sanırım okulların ayakta kalması mümkün değil. Bu sene okulumuz Türk okulları arasında yapılan şiir yarışmasında 3. ödülünü aldı. Elçiliğimiz tarafından 23 Nisan şölenleri için Kıbrıs'a davet edildik. 18 ve 25 Nisan tarihlerinde İngiltere'deki Türk Okullarını temsilen bu görev bize verildi, bu nedenle mutluyuz. Tabbiki göreve geldiği zamandan beri bizlerden desteğini esirgemeyen çok değerli eğitim ateşemiz sayın Hasan Kortay'ın emeklerini göz ardı etmemek lazım"

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2012, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER