“Oradaki sistemi ellememiz gerekiyor”

KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Londra’daki Türk okullarıyla ilgili North Cyprus UK’e konuştu:

“Oradaki sistemi ellememiz gerekiyor”

“Oradaki sistemi ellememiz gerekiyor”

 

KKTC Milli Eğitim Bakanlığı, İngiltere’deki Türk okulları için üçüncü müfredat kitabını hazırlıyor. Türk okullarındaki öğretmen sıkıntısına da çözüm bulmaya çalışan bakanlık, İngiltere’deki Türk okullarına atanan, ancak vize sorunu nedeniyle gidemeyen üç öğretmen için çalışmalarını sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Londra’daki Türk okulları hakkında gazetemize konuştu. Dürüst, Londra’daki Türk okullarına el atmanın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

 

“Elimizdeki imkanları zorluyoruz”
Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Londra’daki soydaşlarımızın KKTC’deki değerlerden, Kıbrıs Türk kültürel yapısından mahrum olmadan eğitim alabilmeleri için KKTC’deki ilgili bakanlık olarak ellerindeki imkanları zorladıklarını söyledi. Dürüst, Londra’daki okulların hafta sonu olmasının öğrenimi zorlaştırdığına işaret ederek, eğitim ateşesi aracılığıyla sorunları hızla çözmek için çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

 

3 öğretmenin vize sorunu
Dürüst, ilk kez kendi bakanlığı sırasında, Londra’da yaşayan Türk çocukları için bir müfredat kitabı hazırladıklarından duyduğu mutluluğu da belirtti. Yıllarca, müfredat konusunda yaşanan sıkıntılara da son verdiklerini söyledi. Bu konuda ciddi bir çalışma yaptıklarını anlatan Dürüst, üçüncü müfredat kitabının hazırlanma aşamasında olduğunu kaydetti. Londra’da Türk okullarında yaşanan öğretmen sıkıntısı hakkında da sorularımızı yanıtlayan Dürüst, Londra’daki okullara atanan üç öğretmenin vize sorununun devam ettiğini söyleyerek, gerekli mercilerden bu sorunu çözeceklerine dair söz aldıklarını belirtti.

 

Yakında Londra’ya gelecek
Kemal Dürüst, “Londra’daki Türk soydaşlarımızla aramızdaki bağın güçlü olması açısından Londra’daki çocuklarımıza festival, şenlik imkanı veriyoruz”  diyerek, konuşmasını sürdürürken, önümüzdeki günlerde Londra’ya bir ziyaret gerçekleştireceğini de ilk kez gazetemiz aracılığıyla duyurdu. Bu ziyareti esnasında, Türk okulları, federasyonlar ve kulüpleri imkan buldukça ziyaret edeceğini ve toplantılar yapacağını kaydetti.

 

“Oradaki sistemi ellememiz gerekiyor”
Londra’daki sistemin gözden geçirilmesi gerektiğine de vurgu yapan Dürüst, “Odadaki sistemi ellememiz gerekiyor” diye konuştu. Londra’daki Türkler’in kararlı oluşuna bağlı hedef birliği geliştireceklerini ifade ederek, onları yolda bırakmayacaklarına işaret etti. Oradaki soydaşlarımızın bir gün ülkelerine dönme hayali içerisinde olmalarının bilincinde olduklarını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2012, 00:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER