İncirli Mağara’nın şaşırtıcılığı

Heyecanlı keşifler

 İncirli Mağara’nın şaşırtıcılığı

 - Bilinmezliğin korkusu ve adrenaline duyulan heyecanı Kuzey Kıbrıs’taki mağaraları gezerek yaşayabilir ve onların ilginç öykülerini dinleyebilirsiniz...

 

 

Mağaralar tarih öncesinde korunma ve barınmanın ilk mekânlarıydılar. Yavaş yavaş sanatın ilk tohumlarının atıldığı yerlere dönüştüler. Bugün ise sadece meraklı kaşiflerin tanık olabildiği gizemli dünyaları ifade ediyorlar.

Paleolitik çağlardan bu yana insanlara, diğer birçok canlı türüne barınak olan, onları iklimsel koşulların etkilerine karşı saklayan bu devasa boşluklar, yeraltının gizemi olarak hep varoldular. Gövdeleri, kolları, tavanları, nehirleri ve gölleriyle, bir yanıyla ürkütücü; ama diğer yanıyla da heyecan verici ve bilinmez yapılarını hep korurlar. O kadar çekiciler ki; insanoğlu ilk sanatsal ürünlerini onlara hediye etmiş, duvarlarını kazımış, boyamış, yüzyıllar sonraya bir kültürel miras bırakmış…

 

Heyecanlı keşifler

Kuzey Kıbrıs'ta keşfedilmeyi bekleyen birçok mağara bulunuyor. Bunlardan biri Sıcak Mağara olarak isimlendirilmiş. Bu mağara Ağırdağ köyünün kuzeyinde, Girne dağları eteklerinin güneyinde bulunuyor. Doğal olarak oluşmuş bir mağara olan bu mağara içerisinden ilginç bir şekilde sıcak hava geliyor. Diğer bir mağara Alevkayası yakınlarında bulunan Güvercinlik Mağarası. Mağaraya ulaşmak için bayağı bir dağa tırmanmak şart. Biraz heyecan biraz adrenalinle ulaşacağınız bu mağara yine sizlere bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Mağusa bölgesinde de 3 tane daha mağara bulunuyor. Bu mağralar içerisinde en etkileyici olanı İncirli Mağarası. Mağara sadece pazar günleri ziyarete açık. (Diğer zamanlarda muhtardan özel izin alınarak mağara ziyaret ediliyor). Az miktarda bir giriş ücreti bulunuyor. Kuruova ve Kaleburnu köyü arasında bulunan Gastro mağarası ise insan yapımı olup 3 adet odası bulunuyor.  Kaleburnu köyü yakınlarında bulunan İnfaz Mağarası İnönü'de bulunan Sütunlu Mağara da görülmeye değer.

 

İncirli Mağara’nın şaşırtıcılığı

İncirli Mağara Çınarlı köyünün yaklaşık 2 km. Güneydoğusunda bulunuyor. Mağara oldukça geniş ve kalın bir yataklanma arzeden alçıtaşı içerisinde yer alıyor.
Alçıtaşı (Jips-CaSO4-2H2O) meteorik suların etkisiyle çok kolay bozulup altere olabilen bir mineral ve tırnak ile kolayca çizilebilir. Alçıtaşı (Jips) açık denizden bir eşikle ayrılmış senklinal veya benzeri bir ortamda tuz yönünden oldukça doygun durumdaki bir su çanağı içinde buharlaşma neticesinde çökelmek suretiyle oluşur. Yüzey sularının alçıtaşı gibi evaporik kökene haiz kayaçların kırık ve çatlakları boyunca derinlere sızması sonucunda erimesiyle karst adını verdiğimiz boşlukları oluşturur.

 

Ada’da tek

İncirli Mağara Kuzey Kıbrıs’ta yüzeylenen jips yatakları içerisinde en kalın ve en masif bir özelliğe sahip olan ve Çınarlı köyü alanından Altınova köyüne dek yaklaşık 6km. uzunluğunda ve 700m. genişliğinde bir yüzeylenme gösteren jips yatağı içerisinde yer alıyor. Bu yatak "Altınova Senklinali" adı verilen önemli bir yapısal basenin, içerisinde ortaya çıkıyor. Karstik özellikteki bu jips mağarası ülkede yüzeylenmiş durumdaki jips yatakları içerisinde açığa çıkan ve bilinen yegane mağara olarak biliniyor.

İncirli Mağara'nın uzanımı yaklaşık olarak 250m. doğu-batı yönünde olup yine bu mağara doğudaki fay ile buna bağlı olarak gelişen erime boşlukları mağara tavanında gözleniyor.

Mağaranın genişliği 5-10 m. arasında, yüksekliği 4-7m arasında değişiyor.

 

6. 5 milyonluk mazi

Mağara içerisinde sarkık ve dikikler yanında karnıbahar şeklinde büyüme gösteren genç jips çökelleri mevcut olan İncirli Mağara’da karslaşma sürecinin halen devam etmekte olduğunu görebilirsiniz. Mağara içerisine batı yönden girilebiliniyor. Erişilebilen doğu ucunda daha üstten güncel bir dönemde kopup düştüğü tahmin edilen iri jips blokları ile önü kesilmiş bir görünüm yer alıyor. Mağara ağzının yaklaşık 350m. doğusunda debisi oldukça az bir pınar da mevcut.   Oluşum yaşı itibarı ile 6.5 milyon yıllık bir mazisi olan bu jips çökellerinin bugünkü durumuna gelmesinin son 1.5-2 milyon yıllık bir dönemde gerçekleştiği; mağara oluşumunun ise en fazla 50-100 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülüyor.  Gerekli alt yapı (yol, ışıklandırma) Turizmle ilgili Bakanlık tarafından yaptırılmış ve hizmete sunulmuş.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2011, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER