Hazelwood Atatürk Türk Okulu öğretmen istiyor

'Öğretmensizlik en büyük sıkıntı'

Hazelwood Atatürk Türk Okulu öğretmen istiyor

 

= Palmers Green’de Londra Türk Dili ve Kültürü Okulları’ndan Hazelwood Atatürk Türk Okulu’nda da en büyük sıkıntı öğretmen eksikliği. Sınıfları birleştirmek zorunda kalan okul yönetimi bu sıkıntının bir an önce çözülmesini bekliyor.

 

Londra Türk Dili ve Kültürü Okulları’ndan Hazelwood Atatürk Türk Okulu, yaklaşık 20 yıldır Palmers Green bölgesinde Türkçe konuşan öğrencilere eğitim ve öğretim veriyor. Hazelwood Atatürk Türk Okulu’nda yaklaşık 10 yıldır okulun başkanlığını yürüten ve şimdi başkan yardımcısı olarak görev yapan işadamı Ahmet  Örgev, son zamanlarda diğer okullarda olduğu gibi, bu okulda da öğrenci sayısında eskiye nazaran bir azalmanın sözkonusu olduğunu söyledi. Okulun bir dönem 150 öğrenciye hizmet verdiğini kaydeden Örgev, “Türk okullarında öğrencilerin azalması hemen hemen bütün okullarda büyük bir problem haline gelmiş durumda. Bunun sebebi farklı yapılarda bir çok okul açıldı. Ayrıca bir nesil değişikliği de sözkonusu, eski nesillerde bir heves vardı, ikinci neslin çocuklarında bu hevesi görmek mümkün değil” diye konuştu.

 

“Amaç sadece Türkçe öğrenmek değil”

 

Bir çok ailenin çocukları için özel öğretmen tuttuğunu ifade eden Örgev, amacın burada sadece Türkçe öğretmek değil, bir kültürü öğrenmenin olduğuna dikkat çekti. Türk okullarına gelen öğrencilerin bambaşka bir atmosferin içine girdiklerini işaret ederek, bu ortamın çocukların derslerinde başarılı olmalarını sağladığını söyledi.

 

Hedef ‘başarmak’

 

Atatürk Okulları Başkanı Türker Çakıcı da, Hazelwood Türk Okulu’nun Atatürk Okulları şemsiyesi altında bulunmasından son derece mutlu olduklarını dile getirdi.

Southgate Türk Okulu’nu devraldıklarında, sadece 60 öğrencinin bulunduğunu bu okulu Atatürk Okulları şemsiyesi altına aldıktan sonra yaptıkları çalışmalarla bu sayıyı 150’ye çıkardıklarını kaydeden Çakıcı, “Hornsey Atatürk Okulu’nda istediğimiz sistemi getirdik ve başarı üstüne başarı elde ediyoruz. Şimdi sıra Southgate ve Hazelwood Okullarında. Bu okullarda da istediğimiz başarıyı yakalayacağız”dedi.

 

“Tek gayemiz Türk çocularını geleceğe hazırlamak”

 

Halen bir çok ailenin çocuklarını Türk okullarına göndermediklerini ve çekimser davrandıklarını belirten Türker Çakıcı, “Bizim tek gayemiz Türk çocuklarını yetiştirmek ve geleceğe hazırlamaktır. Burada basınımıza ve medyamıza çok büyük görevler düşüyor. Onların yapacağı pozitif yayınlar aileler üzerinde büyük etki yapabilirler” diye konuştu.

“En büyük sorunumuz öğretmen eksiğidir”

 

Konuşmasında Hazelwood Atatürk Okulu’nun sorunlarına da değinen Çakıcı şunları söyledi: “En büyük sorunumuz öğretmen eksikliğimizdir. Yeteri kadar öğretmenimiz olmadığı için bir- iki sınıfı birleştirmek zorunda kalıyoruz. Hal böyle olunca farklı seviyelerde aynı sınıfda ders gören öğrencilerden başarı beklemek biraz zor oluyor. Madem yıllardır bu okullar vardır, o zaman bu yeni açılan okulları, eski okullara yönlendirmek gerekiyor. 

 

Çakıcı, T.C Londra Müşavirliği’ne tepkili

 

Eğitim Müşavirliği’nin öğretmenleri cemaat okullarına ve yeni açılan devlet okullarına yönlendirdiğini söyleyen Çakıcı, bu konuda sitemde bulundu. Yaptıkları etkinliklerin hiç birisine  T.C Londra Eğitim Müşavirliği’den bir yetkilinin katılmadığına da işaret ederek, “Ayrıca çok ilginç bir konuyu size aktarmak istiyorum, yine Eğitim Müşavirliğimiz, 'Çok karanlık oluyor. Yolda öğretmenimizin başına bir iş gelir’  diye saat 20.00’den sonra Southgate Atatürk Okulu’na öğretmen göndermek istemedi. Bunun üzerine, 'Siz merak etmeyin öğretmenimizi kendi özel aracımızla evine kadar bırakırız’ dedik ama bunu da kabul etmediler” dedi.

 

Türk çocuklarının eğitimi söz konusu olunca…

 

30 yıldır eğitim alanında Türk çocuklarına hizmet vermeye çalıştığını ve bir Türkiye ve KKTC sevdalısı olduğunu belirten Çakıcı, bugüne kadar bu tür konuları medyaya yansıtmamak için elinden geleni yaptığını söyledi. “Ben her zaman devletimize minnettarım. Gerek Türkiye’den olsun gerek Kıbrıs’tan olsun bize gönderilen öğretmenleri her zaman baş tacı yaptık. Ve her seferinde de devlet öğretmenleriyle çalışmayı tercih ettim.  Bugüne kadar da Londra’da görev yapan resmi görevlilerle büyük bir ahenk içinde çalıştım.  Ama Türk çocuklarının eğitimi söz konusu olunca, babam da olsa karşı çıkarım. Eğer tüm bunlar okuluma zarar verecekse ben bunları söylemek zorundayım” dedi. Çakıcı, Hazelwood Atatürk Okulu’nun yaklaşık 50 öğrencisinin bulunduğunu ve Pazartesi günleri 18.00 ile 20.00 arası eğitim ve öğretim verdiklerini ifade ederek, yeni eğitim yılında daha çok öğrenci görmek istediklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2012, 00:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER