Eroğlu Dr. Fazıl Küçük Türk Okulu’ndaydı

Çocuklara seslendi: “Ana lisanınızı mutlaka öğrenmeniz lazım”

Eroğlu Dr. Fazıl Küçük Türk Okulu’ndaydı

 

Londra'da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 16 Haziran’da kentin güneyindeki Dr. Fazıl Küçük Türk Okulu'nu ziyaret etti. Okulu gezerek faaliyetler hakkında bilgi alan Eroğlu, daha sonra Dr. Fazıl Küçük Türk Okulu ile bölgede faaliyet gösteren Namık Kemal ve Blackfen Türk Okulları öğrencilerinin düzenlediği gösterileri izledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu'na ziyarette KKTC'nin Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör ve Özel Kalem Müdürü Göktürk Ötüken eşlik etti. Cumhurbaşkanı Eroğlu gösterilerden önce yaptığı konuşmada, çocukların aslını unutmamaları ve asimile olmamaları için sarfedilen gayretten dolayı okul başkanları ve ekiplerine teşekkür edip tebrik etti.

“Verdiğimiz desteğin yeterli olmadığının farkındayız”

Londra'da yaşamanın ve eğitim almanın zor olduğunu kaydeden Eroğlu, öğretmen yollayarak takviye yapmaya çalıştıklarını ancak verdikleri desteğin yeterli olmadığını farkında olduklarını söyledi.  Yaşanan vize sorununa da değinen Eroğlu, benzeri sorunlar yaşanmaması için gereken tedbirlerin alınacağını belirtti. Eroğlu, KKTC'deki 23 Nisan kutlamalarına katılan Londra'da yaşayan ve Türk okullarında eğitim alan çocukların ülkeleriyle ve yaşıtlarıyla dayanışma içinde olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Eroğlu, "Büyük bir görevi yerine getiriyorsunuz. Zoru başarıyorsunuz. Çocukları ayrıca kutluyorum. Kendi lisanlarını öğrenmek için hafta sonu fedakarlıkta bulunuyorlar" dedi.

Çocuklara seslendi: “Ana lisanınızı mutlaka öğrenmeniz lazım”

İnsanın kendi lisanını öğrenmesinin önemine vurgu yapan Eroğlu, Londra'da yaşayan KKTC vatandaşlarının dayanışma içinde yaşaması ve kendi dil ile kültürünü unutmadan bir sonraki nesle aktarmasının çok güzel bir şey olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Eroğlu gençlere de seslenerek, "Burası sizin yuvanız. Öğretmenlerinizin size öğretmeye çalıştıklarını öğrenirseniz, ileride bunun avantajını çok iyi anlayacaksınız. Ana lisanınızı mutlaka öğrenmeniz lazım" dedi.  Eroğlu, çocuklarının dillerini öğrenmeleri için fedakarlıkta bulunan aileleri tebrik etti.

"Büyük güç"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Londra'da 300 bin civarında Kıbrıslı Türk, 200 bin de Türkiye kökenli Türk bulunduğuna işaret ederek, bunun büyük güç olduğunu söyledi. Eroğlu, gelecek nesilleri en iyi şekilde yetiştirip, birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi halinde İngiliz parlamentosuna çok sayıda Kıbrıslı Türk'ün girebileceğini belirtti. KKTC'nin temellerinin sağlam olduğunu ve her geçen gün daha da sağlamlaştığını kaydeden Eroğlu, "Şartlar sizi buraya taşımış olabilir. Ama unutmamanız gereken bir şey var. Sizin devletiniz KKTC devletidir. Bundan her zaman gurur duyacaksınız. Hem buradaki çalışmalarınızı sürdürün, hem de KKTC vatandaşı olarak fahri temsilcisi görevinizi de yerine getireceksiniz" dedi.

Havalı: Kültür ve geleneklerimizi de öğretiyoruz

Dr. Fazıl Küçük Türk Okulu Başkanı Akjen Havalı da, 1984'de kurulan okulda, burada doğan çocukların, kültürlerini unutmamaları ve asimile olmadan entegre olmalarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Okulun halk dansları ekiplerinin uluslararası etkinliklerde KKTC bayrağını dalgalandırdığını kaydeden Havalı, çalışmalarına katkı koyan TC Londra Büyükelçiliği ile KKTC Londra Temsilciliği'ne teşekkür etti.  Londra'da yaşayan Türkçe konuşan ailelerin çocuklarına ana dilleri Türkçeyi öğretmek başta olmak üzere kendi kültür ve geleneklerini öğretmek üzere kurulan yaklaşık 28 Türk Okulu bulunuyor. Sadece hafta sonları hizmet veren bu okullardan biri olan Dr.Fazıl Küçük Türk Okulu'na devam eden 230 öğrenciye 16 öğretmen hizmet veriyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2012, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER