Çatalköy’de nostalji yaşanıyor!

Kıbrıs kültürünün dışına çıkılmayacak

Çatalköy’de nostalji yaşanıyor!

*Çatalköy’de geçtiğimiz yıl ayni tarihlerde birincisi düzenlenen Kültür Sanat Günleri’nin ikincisi 15 Ekim 2011 Cumartesi yapılıyor. Tamamen Kıbrıs Türk kültürünün doyasıya yaşanması planlanan beldede, eski gelenekler canlandırılacak. Çatalköy, otantik yapının korunduğu ve düzenlendiği binalar içerisinde yapılacak sergiler, Kıbrıs’a özgü yiyecek ve içecekler, halk oyunları, geleneksel Karagöz gölge oyunları gibi etkinliklere ev sahipliği yapacak. Turistlerin, ülkemizde yaşayan yabancıların ve halkın saat 11:00’de başlayacak ve gün boyu sürecek etkinliklere yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.Sahne kurulmayacak
Çatalköy Belediyesi Kültür ve Sanat Sorumlusu Derman Atik, 15 Ekim’de 2011 Cumartesi günü düzenleyecekleri 2. Kültür Sanat Gününde yapılan her şeyin Kıbrıs’a özgü olmasını istediklerinin altını çizdi. Bu nedenle düzenlenecek bu etkinlik için Çatalköy’ün otantik yapısının korunduğunu ve bazı binaların restorasyonunun yapıldığını söyleyen Atik, Çatalköy Belediyesi’nin bu çerçevede bölgedeki bazı eski yapıları restore ederek boyadığını belirtti. Eski Kıbrıs düğününün de canlandırılacağı günde, herse (Kıbrıs’a özgü düğün yemeği) yapımı ve Kıbrıs’a özgü yiyecek ve içeceklerin de dağıtılacağını ifade eden Atik, “Bu etkinlikte hiçbir yerde sahne kurulmayacak her etkinlik Çatalköy beldesinin doğal ve otantik yapısı içerisinde gerçekleştirilecek.  İnsanlar sokaklarda yiyip içip etkinlikleri izleyip eğlenecek, kahvelerde ve özellikle eski otantik özelliğini koruyan binaların içerisinde, eski düğün fotoğrafları, Kıbrıs’a ait çiçek fotoğraflarını içeren sergiler düzenlenecek. Kıbrıs’a ait el işleri sergisi, Koza Sergisi yer alacak” dedi.

Kıbrıs kültürünün dışına çıkılmayacak
Karikatür sanatçılarının da çizim yapacakları Çatalköy’de, süpürge yapımı, hasır sandalye yapımı, dagarcık yapımı, ahşap oymacılık gibi etkinliklerin de canlı canlı gerçekleşeceğini ifade eden Atik, Çatalköy’deki kahvehanelerden bir tanesinde de Geleneksel Türk Gölge Oyunu Karagöz-Hacivat oynatılacağını söyledi. “Bu etkinliğimizde, hiçbir şekilde Kıbrıs kültürünün dışına çıkan nesneler kullanmayacağız” ceviz macunundan gatmerine-helliminden hersesine buram buram Kıbrıs kokusu alacağız dedi. Etkinlikte, ülkemiz gazeteci yazarlarından Neriman Cahit ve Ahmet Tolgay’ın da kitap tanıtımlarını gerçekleştireceğini anlatan Atik, Kıbrıs kültürüne sahip çıkmak ve yaşatmanın Kıbrıs Türk Sanatı ve Sanatçısıyla mümkün olacağını söyledi. Derman Atik, yaşadığı ülkenin kültürüne sanatına ve sanatçısına sahip çıkmak isteyenleri 15 Ekim’de 2011 cumartesi Çatalköy’e davet etti. Halkımızın yanında, ülkemizde ve bölgemizde yaşayan veya turist olarak bulunan 3. Dünya ülkesi vatandaşları da Kıbrıs kültür sanatını ve sanatçısını tanımak için etkinliklerine çağırdı. 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2011, 23:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER