‘Bölgenin en büyük ve disiplinli okuluyuz’

Özgüven son derece çok önemli bir öğrenci için. Özelikle iki dili konuşan öğrencilerin, İngilizceye nazaran Türkçe düşündüklerinde konuyu daha iyi kavradıklarını görüyoruz.

 ‘Bölgenin en büyük ve disiplinli okuluyuz’

Londra’da Türkçe eğitim veren Türk Dili ve Kültür Okullarını tanıtmaya devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz Kuzey Londra’nın en önemli ve köklü okullarından biri olan Enfield Türk Okulu.

1994 yılında eğitim hayatına yalnızca 70 öğrenci ile başlayan Türk Okulu kısa  bir süre  içinde öğrenci sayısını 450'ye e çıkarır.

 

Bölgede hızla büyüyen ve örnek bir okul haline gelen Türk okulu, hafta sonu eğitiminin  yanı sıra Salı akaşmları da düzenlediği  aktiviteleriyle de öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunuyor. 1996 yılından beri okulun çalışmalarına gönüllü olarak katılan Enfield Türk Okulu Başkanı Süleyman Soydağ,okul ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

 

Süleyman bey okulun tarihçesinden söz edermisiniz?

 

Enfield Türk Okulu 1994 yılında 70 öğrenci ile birlikte eğitim ve öğretime başladı. Ben de bu aileye 1996 yılında katıldım.

O dönem bölgede sadece iki okul vardı, yaptığımız görüşmelerin ardında iki okul birleşme kararı alındı ve o birleşme ile birlikte öğrenci sayımız 200'leri buldu. 2005 yılında öğrenci sayımız  450'lere çıktı. İngiltere genelinde Türk okullarına giden öğrenci sayısı 3 bin iken, 450 öğrencinin sadece bizde olması sevindiriciydi.

 

Peki sayın başkan şimdi durum nedir?

 

Son yıllarda çok sayıda okul türedi ve bölünmeler başladı. Şuan itibarıyla bölgemizde 5 tane Türk okulu var. Tabii bu okullar olur olmaz bizi etkiliyor ve öğrenci sayımızda da düşüşler meydana geliyor. Ancak yine bölgenin en büyük ve ciddi okuluyuz. Şuan itibarıyla toplam 230 öğrencimize eğitim ve öğretim veriyoruz.

 

Öğretmen konusunda bir sıkıntınız var mı?

 

KKTC'den 6, Türkiye'den 3 ve ayrıca okul olarakta 3 tane ödenekli öğretmenimiz bulunmaktadır. Toplam 12 öğretmenle 2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılımızı sürdürüyoruz.

Okul olarak pazar günü ve salı geceleri eğitim veriyoruz. Salı akşamları daha çok kültür ve sanat alanında, pazar günleri de normal derslerimizi veriyoruz. Türkçe'nin yanı sıra İngilizce ve Matematik derslerini de önümüzdeki haftalarda programa almayı düşünüyoruz. KKTC'den öğretmen sayısı bakımında memnunuz, Türkiye'den de çok kaliteli branş öğretmenleri geliyor. Bu konuda biraz sıkıntı yaşıyoruz. Bizim gibi okullara daha çok sınıf öğretmenleri lazım.

 

Maddi olarak neler var?

 

Okul olarak yapacaklarımızın bir çoğunu hayata geçiremiyoruz, çünkü ekonomik olarak güçlü değiliz, 450 öğrencimiz varken de yıllık bir öğrenciden 85 pound alıyorduk, şimdi de aynı ücreti alıyoruz.  Fiyatı yükseltmedik bunu bir çok nedeni var.

Okul olarak bu imkansızlıklara rağmen Anadolu Kültür Şöleni ve Kıbrıs Kültür Şöleni yaptık. Önemli günlerimiz için törenler ve anmalar düzenledik. Tüm etkinlikler için okuldan bir kuruş ücret almadık büyük bir kısmı cebimizden çıkmıştır.    

 

 Yıllık 85 pound komik bir rakam değil mi?

 

Bir öğrecinden yıllık olarak aldığımız 85 pound'la okulu idare etmemiz imkansız. Çok sağolsunlar bölgede bulunan işadamlarımız ve gönüllü olarak çalışan arkadaşlarımız büyük bir emek sarfediyorlar. Örneğin Ertan Hürer hiç bir ücret almadan okulun muhasebe işlerine bakıyor. Ne zaman başımız sıkışsa Olay Gazetesi Sahibi Nural Ezel'i arıyoruz ve maddi yardımda bulunuyor.

Okulun Yönetim Kurulunda 13 arkadaşım var ve hiç biri 5 kuruş almadıkları gibi ceplerinden aktarıyorlar.

 

Biraz de okulun başarılarından söz eder misiniz?

 

 

11 yıllık başkanlığım döneminde okulumuz öğrencileri, şiir yarışmasında 2 tane birinciliğimiz,  bilgi yarışmasında da 4 kez ilk üçe girerek elde ettiğimiz  başarılar var. Futbolda da 19 Mayıs Kupasi'ni aldık. Geçen yıllara nazaran eğitimdeki kalitemiz ve başarımız her geçen gün artıyor. Türk öğrencilerinin başarısı yüzde 2 olarak gösteriliyor, inanın bu yüzde ikilik oranı da Türk okullarına giden çocuklarımız oluşturuyor.

Ama bunu ailelerimiz bir türlü idrak edemiyorlar. Buradan ailelere çağrıda bulunuyorum; 3 saat çok önemlidir. Bu 3 saati küçümsemesinler. Kendi tarihini ve kültürünü öğrenen bir çocuk, gittiği İngiliz okulunda daha bir başarılı oluyor. Örneğin folklor kursuna giden öğrencilerimiz de gittikleri okullarda çok başarılı oluyorlar. Özgüven son derece çok önemli bir öğrenci için.

Özelikle iki dili konuşan öğrencilerin, İngilizceye nazaran Türkçe düşündüklerinde konuyu daha iyi kavradıklarını görüyoruz.

Bugün gururla şunu söylemek istiyorum,  okulumuzda eğitim almış bir öğrencimiz, bugün aynı okluda öğretmen olarak görev yapmaktadır. Bu bizim için gurur verici bir olay.

 

Aileler, veliler neler yapmalı?

 

Alilelerimiz, çocuklarının geleceğini düşünerek mutlaka küçük-büyük gözetmeksizin cocuklarını Türk okullarına göndersinler ve daha duyarlı olsunlar bu konuda.

Unutmasınlarki çocukları bu okullarda çok şeyler kazanacaklar. Türk okulları çok ciddi bir boşluğu dolduruyorlar. Enfiled Belediyesi 80 tane Türkçe konuşan polis arıyordu, son iki yıl içinde 20 genç verdik. Ayrıca bizim teşvikimizle  Enfield Belediyesi'ne yerleştirilen 80 işçimiz de var.    

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2011, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER