Alagadi’de şifa ve huzur dağıtan bir mekan

Tuz lambaları turizm için kullanılmalı

Alagadi’de şifa ve huzur dağıtan bir mekan

 

Alagadi’de anayol üzerinde çeşit çeşit seramik saksı ve testilerin dizili olduğu ve yoldan geçen herkesin dikkatini çeken bu mekan bambaşka bir dünyayı barındırıyor içerisinde… Doğal taşlarla yapılmış takılar bir yandan bizleri büyülerken, diğer yandan da alternatif tıpta kullanılan ve birçok hastalığa şifa veren tuz odası ilgimizi çekiyor.

Misli Kadıoğlu

Alagadi’de anayolun üzerinde koskocaman testiler ve çömleklerin bulunduğu bir yer yoldan geçen herkesin dikkatini çekiyor. “Alagadi Haloterapi Tuz Odaları” ve “Şifalı Doğal Taşlar” yazan bir de tabelası bulunan bu ilgi çekici mekan bizim de gözümüzden kaçmıyor… Küçüklü büyüklü birçok boyutta testi ve seramik saksılar, bahçe aksesuarlarının bulunduğu bu mekanın içerisi, dışardan baktığınızdan çok farklı. İçeride, birçok çeşitte doğal taşlardan, deniz kabuklarından yapılmış bir birinden güzel takılar, şifalı taşlar bulunuyor. Buranın fikir adamı ve yaratıcısı Nevvar Alişo ile kısa bir söyleşi gerçekleştiriyoruz.

Saksılar Türkiye, Viyetnam, İtalya ve Çin’den

Nevvar Alişo aslen Lefkoşalı. Kıbrıs’ta sanayinin gerçek anlamda yapıldığı dönemlerin sanayicilerinden. Baharat ve plastik sanayiyle ilgilenmiş. Daha sonra ‘işin gerçeği sanayi değil turizmdir’ diye dillendirdikleri o dönemler, 25 yıl önce restorancılığa başlamış. Hikayesini anlatan Alişo, “Burada restoran işine girdiğimde bana deli dediler” diyerek gülümsüyor. Ardından da gelecek kaygısıyla restoran işinden de vazgeçerek burasını bir başkasına kiralamış…Bu kez de sayısız hurma ve palmiye yetiştirmeye başlamış Alişo. Kendisini çiçekçiliğin içinde bulduğunu söylüyor. Bu işi de severek ve hakkını vererek yapmış. Ülkeye farklı tohumlar getirerek çeşit çeşit bitkiler yetiştirmiş…Burada Türkiye, Viyetnam, İtalya ve Çin’den saksılar getirerek bunların satışını yapıyor…

Tuz odası dikkat çekiyor

Şu anda burası bir çiçekçiden çok farklı. Tamam, seramik testiler ve saksılar bulunuyor ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi birçok şifalı taş ve tuz odasının bulunduğu bir mekan. Nevvar Alişo, önce şifalı taşlara merak saldıktan sonra yaklaşık 2 yıl önce buraya tuz odası yaptırmış.  Kısacası Alişo, bu kez de alternatif tıbba merak salmış. Tuzun bazı hastalıkları iyileştiğini öğrenmiş, örnek olarak astım hastalığını veriyor konuşmamızda. Ve yaptığı araştırmalarda tuzun faydalarını anlatıyor bizlere.

Tuz eskiden beri kutsal…

Tuz, tarihte, aşkın, zenginliğin, kutsallığın sembolü olmuş, değeri altınla ölçülmüş. Yiyeceklerini tuzla korumayı keşfeden Romalı askerler, Filistin'e kadar ulaşmış. Romalılar ve Yahudiler, kurbanlarını Tanrı onları kabul etsin diye tuzla arındırmış. Hıristiyanlar, şeytandan, Müslümanlar kem gözlerden koruduğuna inanmış. Eski Yunan'da asker maaşı tuzla ödenmiş. İsyanlara, savaşlara yol açmış. Hükümetler 'tuz vergisi' koymuş. 'Pasif direniş'in babası, Hintli lider Mahatma Gandhi'nin tuz vergisine karşı kampanyası, tuzu, özgürlük sembolü yapmıştır.
Kısacası Alişo, tuzun keşfedilen önemini fark ederek bir ilke imza atmış ve tuz terapi odasını buraya taşımış.

Tuz lambaları turizm için kullanılmalı

Tüm bu girişimlerini gururla anlatan Alişo, “Ben yenilik peşindeyim. Meraklıyım. Araştırıyorum” diyor. Alişo’nun tuz lambalarıyla ilgili turizme yönelik bir de projesi var. Tıbbi bir cihaz olmamasına rağmen yorgunluğu, stresi, astım nöbetlerini, çeşitli alerjileri, baş ağrılarını, adet sancılarını, cilt rahatsızlıklarını, havadaki nem ve kokuyu hafifleten tuz lambalarının, rahat bir uyku ortamı yaratarak ruhsal, psikolojik sorunları olan kişilere yardımcı olduğunu anlatan Alişo, otellerde de bu lambaların kullanılmasının, ülkemize gelen turistlerde olumlu etkiler bırakacağını iddia ediyor.

 Seramik otelleri ve Kıbrıs hatıraları…

Nevvar Alişo, ardı ardına yaptığı yeniliklere şimdi de bir başkasını ekledi. O da seramik atölyesi. Bir dönemler Kıbrıs’ta seramiğe olan merakı da hatırlatarak burada bir seramik atölyesi kurma girişimlerini anlatıyor. Leman Cankart’ın eğitmenliğinde kadın, erkek, çocuk her yaşta kişi veya gruba seramik dersleri verilmesine ön ayak olmuş. İnsanların kendi tasarımlarıyla hayallerini gerçekleştirip ruhlarını dinlemelerime olanak sağlamak onun için büyük mutluluk ve heyecan olmuş. Bir de burada Kıbrıs için ve turizmimizde kullanılması adına üzerinde Kıbrıs’ı anımsatacak sembollerin bulunduğu küçük seramik kabların da yapımı ve satışına başlamış.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2012, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER