Yolda yürüdüğü için tutuklanan siyahi genç hakkındaki suçlama düşürüldü

Yolda yürüdüğü için tutuklanan siyahi genç hakkındaki suçlama düşürüldü

ABD polisi, 16 Şubat'ta Teksas eyaletine bağlı Plano şehrinde hayatı felç eden kar fırtınası esnasında yolda yürüdüğü için tutuklanan siyahi Rodney Reese'e yöneltilen suçlamayı düşürdü.

Yetkililer olayın sokağın ortasında kısa kollu gömlek giyen ve tökezleyerek yürüyen bir kişiyle ilgili telefon gelmesiyle başladığını söyledi. Yaşananlara dair yayımlanan görüntülerde, sağlık kontrolü için bölgeye giden polisin Reese'i takip ettiği, defalarca nereye gittiğini ve iyi olup olmadığını sorduğu görülüyor. 18 yaşındaki gençse iyi olduğunu belirtip evine gittiğini söylüyor.

Polisler, söz konusu kişiyi 2 dakika boyunca takip ettikten sonra durdurup bir soruşturma yürüttüklerini ve tutuklandığını ifade ediyor.

Guardian'ın haberine göre, Reese "Hayır" cevabını verip yürümeye devam etse de tekrar durduruluyor. Kayıtlarda, kelepçeleme sırasında kısa süreli arbede yaşandığı da görülüyor.

Polisin Facebook'tan yaptığı açıklamada, Reese'in tutuklanmaya karşı koymasına rağmen bununla suçlamadığına dikkat çekildi. Reese ise işten eve döndüğünü ve yardıma ihtiyaç duymadığı için polislerin dur ihtarına uymadığını söyledi.

Independent Türkçe, Guardian, Fox 4 News

Derleyen: Uğurcan Yıldız

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER