Singapur'da timsaha benzeyen balık bulundu

Singapur'da timsaha benzeyen balık bulundu

"Tarih öncesine ait" timsaha benzeyen devasa bir balık, Singapur'daki bir baraj gölüne kıyıya vurmuş halde bulundu.
 İskoçyalı olan ama şu anda Asya'da yaşayan 31 yaşındaki Karen Lythgoe, balığın kalıntılarını MacRitchie Gölü'nün kıyısında saptadı. Lythgoe yaratığı keşfettiğinde "şoke oldu ve onu tarih öncesine ait diye niteledi.
Yerel sakinler, bir timsah balığı gibi görünen ve 16 bin kilometre uzaktaki ABD'nin güneyine özgü balığı tanımlamakta güçlük çekti. Balığın buraya nasıl geldiğini merak eden yetkililer şaşkına döndü.
Söz konusu balık, insan için zehirli olan yumurtalar üretiyor ve besin zincirinin tepesinde yer alan bir yırtıcı. İstilacı türleri yaban hayatına izinsiz salmak, yerel çevrede ve halihazırda orada yaşayan canlılar üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.
 Lythgoe balıkla ilk karşılaştığı anı şöyle anlattı:
“Tahta kaldırım üzerinde halihazırda ona bakan bazı insanlar vardı ancak burası ne olduğunu görmek için çok uzaktı. O noktadan bunun bir timsah olduğunu düşündük ama pek doğru görünmüyordu, o yüzden daha yakından bakmak için yoldan çıktık. Bir timsah değildi! Hayvanat bahçesinde görebileceğiniz bir şeye benziyordu. Büyük çene ve dişleriyle tarih öncesine ait gibiydi”.
Şehrin su dağıtım birimi (PUB) ve Milli Parklar Kurulu, canlıyı bir timsah balığı olarak tanımladıklarını ifade ettikleri ortak bir açıklama yayımladı. Dünyanın öteki ucundaki bir baraja nasıl geldiğiyle ilgili kafası karışan yetkililer, hayvanın bir evcil hayvan olarak bakıldığını ve çok büyüdüğünde salındığını varsayıyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER