Psikologlar uyardı: Çocuklar bu yaz oyun oynasın

Psikologlar uyardı: Çocuklar bu yaz oyun oynasın

Çocuk psikologları, çocukların akıl sağlığı için bu yaz fazladan ders almak yerine arkadaşlarıyla oyun oynamalarına izin verilmesi gerektiğini söyledi.
Açıklama Koronavirüs nedeniyle öğretimde geri kalan çocuklara yaz okulları, uzatılmış okul günleri veya daha kısa yaz tatilleri içerebilecek telafi planlarına ilişkin söylentiler gündemdeyken geldi. Yeni eğitim iyileştirmesinden sorumlu üst düzey yetkili, öğretmenlerden kesintileri göz önünde bulundurup ders sürelerini artırmaları isteneceğini söyleyerek sınıflar herkes için yeniden açıldığında okul günlerinin veya dönemlerinin uzatılabileceğine işaret etti.
Çocuk gelişimi üzerine uzman bir grup, eğitim bakanı Gavin Williamson'a yazarak İngiltere'deki tecrit hafifletildiğinde, çocukların duygusal sağlığını önceleyen önlemler alınması çağrısı yaptı. 15 çocuk psikoloğu ve eğitim uzmanının yer aldığı PlayFirstUK'in (Önce Oyun BK) mektubunda şu ifadeler yer aldı:
“Bu ilkbahar ve yaz fazladan derslerle doldurulmamalı. Çocuk, öğretmen ve ebeveynlerin geçen yılın kendilerinde yarattığı stresten kurtulmak için zaman ve alana ihtiyacı var”.
Grup, yoğun "telafi" faaliyetleri ve yaz okulları planlarının çocukların akıl sağlığı ve esenliğini daha da kötü etkileyebileceği hususunda uyardı. Bunun yerine çocukları dışarıda vakit geçirmeye, fiziksel aktivitelere ve arkadaşlarıyla oynamaya yönlendirmeye çağırdı. Psikologlar, aynı zamanda İngiltere'deki güvenli duruma geçilir geçilmez çocukların iki metre mesafe kuralından muaf tutulması gerektiğini ifade etti.
Reading Üniversitesi profesörü, "Çocuklarımız geçen yıl boyunca yeterince şeyi kaçırdı, oyunla dolu bir yazı hak ediyorlar" diye ekledi.
  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER