Obama kritik eyalette önde gidiyor

OHIO'YU ALAN HEPSİNİ ALIR

Obama kritik eyalette önde gidiyor
ABD'deki başkanlık seçimlerinin neticesini belirlemede en kritik eyalet olarak görülen Ohio'da yapılan son bir anket, Başkan Barack Obama'nın bu eyalette rakibi Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney'nin 4 puan üzerinde yer aldığını ortaya koydu.

CNN/ORC International'ın geçen Salı ile Perşembe günlerini kapsayan anketi, hafta başındaki son başkanlık münazarasından sonra yapılması açısından önem taşıyor.

Ankete katılanların yüzde 50'si Obama'yı desteklediklerini belirtirken,  Romney'den yana görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 46'da kaldı.

American Research Group adlı kuruluşun yine Ohio'ya ilişkin yaptığı  anketten de, Obama'nın bu eyalette yüzde 47'ye karşı yüzde 49 üstünlüğü olduğu  sonucu çıktı.

Münazara serisinden önce anketlerde Obama'nın oldukça gerisinde yer alan Romney, ilk münazarada tutuk bulunan Obama karşısında gösterdiği atik ve agresif  performansıyla önemli bir ivme yakalamış, hem ülke genelinde hem de en çekişmeli  geçmesi beklenen kritik eyaletlerde ciddi atağa geçmişti.

 

ABD’deki seçim sistemi

ABD'de başkan adayları, ülke genelinde seçmen çoğunluğuna ulaşsalar da seçimi her zaman kazanamayabiliyor. Çünkü seçim sistemi, adayların kazanabilmesi için ülke genelinde aldıkları oyların toplamında üstünlük sağlamalarını değil,  eyaletlerin nüfus oranlarına göre belirlenen seçici delege sayısında rakiplerini geride bırakabilmelerini gerektiriyor. Eyaleti kazanan aday, o eyaletin tüm seçici delegelerini de kazanmış oluyor.

OHIO'YU ALAN HEPSİNİ ALIR

Ohio’nun önemi

Ülkede birçok eyaleti hangi adayın kazanacağının aşağı yukarı belli olması nedeniyle, seçimin kaderini, rengini belli etmeyen toplam 110 delegeye sahip 9 eyaletin elinde. Siyasi tercihleri sürekli değiştiği için “salıncak”  ismi verilen bu eyaletlerin hangi renge boyanacağı, başkanlık yarışını kimin kazanacağını belirleyecek.

Bu eyaletler arasında ise özellikle, 18 seçici delegeye sahip Ohio eyaleti öne çıkıyor. Ohio, şu ana kadar hiçbir Cumhuriyetçi başkan adayının burayı kazanmadan başkan olamaması nedeniyle özel bir önem taşıyor. Adeta seçimi kazanmada “psikolojik eşik” olarak görülüyor. Hem Obama hem de Romney, kritik eyaletlere düzenledikleri seçim turlarında en fazla ağırlığı Ohio'ya veriyorlar.

Erken oy kullananların tercihi Obama

Öte yandan, CNN/ORC International'ın anketinden, şu ana kadar oylarını  kullanan ya da seçimin yapılacağı 6 Kasım'dan önce erken oy kullanmayı  planlayanlar ile seçim günü oylarını kullanacaklarını söyleyenlerin tercihleri  konusunda da önemli sonuçlar çıktı.

Ankete göre, Obama'nın, erken oy kullananların tercihinde Romney'ye göre açık ara üstünlüğü bulunuyor.

Buna göre, erken oy kullananlar ya da 6 Kasım'ı beklemeden oylarını kullanacaklarını söyleyenlerin yüzde 59'u Obama'ya oy verdiklerini veya vereceklerini ifade ederken, bu kesim içinde Romney'ye destek oranı ise yüzde 38'de kaldı. Ancak oylarını seçim gününde kullanacakların tercihinde ise Romney üstün durumda. Bu kesimde Romney'ye destek çıkanların oranı yüzde 51, Obama lehine görüş ortaya koyanların oranı ise yüzde 44 oldu.

Ankete katılanların yüzde 92'si kimden yana oy kullanacakları konusunda  kararlarını verdiklerini kaydederken, yüzde 4'lük kesim ise fikirlerini hala değiştirebileceklerini söyledi.


Kıyasıya bir çekişme

Obama'nın, sonraki iki münazarada kendine gelip, güçlü performans ortaya koyması ve hatta bu iki münazaranın galibi olarak görülmesine rağmen, Romney'nin çıkışını durdurabildiği pek söylenemez. Anketler, iki aday arasında seçimin son anına kadar sürmesi beklenen kıyasıya bir çekişme olduğunu ortaya koyuyor. Reuters/Ipsos'un ülke genelinde geçen pazartesi ile cuma günleri arasında yaptırdığı anketine katılanların yüzde 47'si Obama'yı, yüzde 46'sı ise Romney'yi desteklediklerini belirtti.

 

Kaynak: Hürriyet 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2012, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER