HIZLI TANI KİTİ, 15 DAKİKADA KORONAVİRÜSÜ BELİRLEYECEK

HIZLI TANI KİTİ, 15 DAKİKADA KORONAVİRÜSÜ BELİRLEYECEK

YENİ TİP KORONAVİRÜSÜN BELİRLENMESİ İÇİN 60 İLE 90 DAKİKADA KAPSAMLI SONUÇ VEREN YERLİ TANI KİTİNİN YANI SIRA BU SÜREYİ, 15 DAKİKAYA İNDİREN HIZLI TANI KİTİ DE KULLANILACAK

DAHA FAZLA KİŞİYE TEST YAPILARAK, İZOLASYONUN SAĞLANABİLMESİ AMAÇLANAN HIZLI TANI KİTİNDE DE YERLİ TANI KİTİNDE OLDUĞU GİBİ AĞIZ YA DA BURUN MUKOZASINDAN ALINAN SÜRÜNTÜ ÖRNEĞİ İNCELENECEK

Dünya genelinde etkisini gösteren yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) belirlenmesi için daha fazla kişiye daha kısa zamanda test yapılabilmesi amacıyla hızlı tanı kiti de kullanılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yaptığı bilgilendirmede, hızlı sonuç veren antijenden geliştirilmiş tanı kitinin Türkiye genelinde tüm illere dağıtılma kararı alındığını açıkladı.

AA muhabirinin konuya ilişkin aldığı bilgiye göre, yerli tanı kiti ile yaklaşık 60 ile 90 dakikada sonuç alınırken, antijenden geliştirilen hızlı tanı kiti ile yaklaşık 15 dakika içinde sonuca ulaşılacak.

Daha kapsamlı olan yerli tanı kitinin kullanılmaya devam edeceği belirtilirken, daha fazla kişiye test yapılıp izolasyonun sağlanabilmesi amacıyla hızlı tanı kitinin de uygulamaya başlanacağı kaydedildi.

İlk olarak halk sağlığı laboratuvarlarında kullanımına başlanan hızlı tanı kiti, ihtiyaç duyulan illerde de uygulanacak.

Yerli tanı ve hızlı tanı kitlerinde ağız ya da burun mukozasından alınan sürüntü örneği ile inceleme yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER