banner29
21 Haziran 2018 Perşembe

Dünya markası olmuş Mağusa hayali

09 Nisan 2017, 16:59
Dünya markası olmuş Mağusa hayali
Resmiye Eroğlu Canaltay

Birkaç haftadır Suriçinde Namık Kemal meydanında  gitar çalıp şarkı söyleyen üniversiteli gençleri  gördükçe  içimde bir kıpırtı oluşuyor. En büyük hayalimiz Namık Kemal meydanının üniversiteli öğrencilerin merkezi olması değil miydi? Antik Mağusa  Vakfı olarak üniversite yönetimiyle geçmişte kaç kez görüştük, unuttum…

Yıllardır üniversitelerin kentler için olmazsa olmazlarını sıralarken; öğrencilerin tıpkı Londra’daki Covent Garden ve diğer Avrupa ülkelerinin meydanlarında, sokaklarında olduğu gibi şarkı söylemelerini, resim ve birçok  sanatsal etkinlikle kendi kültürlerini burada tanıtmalarını arzuladık.

Mağusa özellikli bir kent… O kadar özellikli ki pek çok dikkat çeken isimle anılması mümkün.  “Antik Mağusa”, “Üniversiteler şehri Mağusa”, “kültürlerin buluştuğu Mağusa”…

Kısaca Mağusa KKTC’nin değil bence tüm adanın vitrini. Vitrinler her zaman için ilgi çekici ve al benili olmalı. Vitrinin en can alıcı bölümü ise merkezler… Merkezler eski kenti,tarihi simgeleri yaşatırken, yeni yerleşim yerleri ise modern vizyona sahip oluyor. Dünyadaki kent örneklerine baktığımız zaman bu açıkça karşımıza çıkıyor.

Ben size Mağusa’nın kent merkezi neresi ya da Salamis yolu yeni kentleşmenin merkezidir demeyeceğim, deyemeyeceğim. Çünkü bu konuya yönelik ne bilimsel ne yönetsel olarak ciddi bir eğilme olmamıştır.

Örneğin Salamis yolu bugün ekonominin can damarı görünümünde .Tüm mağazalar ,kafeler ve birçok Restoran oradan yer kapmak için yarışta. Kiralar aldı başını gidiyor. Her gün bir yeni yer kapanır bir yenisi açılır oldu.. Peki sonuç olarak orası kentin merkezidir diyebilir miyiz?

Suriçi’ndeki mağazalar yıllardır dışarıya taşınırken, bankaların da taşınması bu duruma eklenince haklı olarak suriçi esnafında da daha büyük bir ümitsizlik başladı. Kent otoritesi bu konuda yeterli çare üretmeli, çözüm önerisi sunup, uygulamaya koyabilmeli. En basit örnek; meydandaki boş banka binasının geleceğinin ne olacağı sorusu….

            Aklımızda bir çok soru, içimizde bu soruların çözüm ümidi, gözümüzde değerini bulmuş, Dünya markası olmuş  Mağusa’nın hayali….

Sevgiyle kalın.

    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV