banner29
22 Ekim 2018 Pazartesi

Bir festivalin ardından

05 Eylül 2017, 11:14
Bir festivalin ardından
Resmiye Eroğlu Canaltay

Festivallerin ülke ekonomisine katkısı o festivale katılan grup sayısı ile orantılı olsa da, Kültür ve sanat festivallerinin bir kentin tanıtımında önemli roller oynadığı bilinen bir gerçek.

Uluslararası festivaller bir kenti yurt içinde ve yurt dışında tanıtan en önemli unsurlardan birisidir.

Malum Ohrid’te  korolar festivalinden yeni döndük. 

Öncelikle size Ohri’den bahsetmek istiyorum. Göl kenarına kurulmuş , küçük kalesi, kiliseleri olan kasaba görünümlü kent.

En büyük özelliği Ohrid İncileri. Bildiğiniz incilerden değil fakat onlar balığın pulundan,  kemiğinden inci üretmeyi başarmışlar, üstelik nasıl yapıldığını büyük sır gibi saklamayı  becerip incileriyle dünyaya nam saldılar.

Turizmde yeni yeni  tanınım ve atılım yapmaya çalışıyorlar. Yeni gelişmekte …

Kaldığımız süre içinde tüm arkadaşlar turizmde hizmet sektörünün eksikliğini gördük. Ve kendi adamızla kıyasladığımızda evet biz onlara göre turizmde çok iyiyiz.  Bizi bazıları tarafından çok rahat bir toplum olarak görülürüz , fakat onlar bizden fersah fersah  rahat.

Üsküp ise umduğumuzun çok üstünde bir şehir . Meydanı inanılmaz sanat eserleri ile dolu. Tiyatro, opera ve bale konusunda marka olmaya çalışıyorlar. Muhteşem salonları ise göz kamaştırıyor.

Turizmde hizmetin kalitesi, ülkeye gelen turistin memnuniyeti  en başta gelir.

Bu ise henüz tam yerleşmemiş. Örneğin, Ohrid te ilk gece gittiğimiz restoranda ekmek istedik, ben sizin masaya bakmam deyip garson yürüdü ve biz öylece bakakaldık! Şaka gibi… İnanın bize kimin baktığının yüzünü hatırlamakta zorlandık 3 garsondan sonra doğru adamı bulduk! Değişik usul deyip sinirlenmemeye çalıştık.

İşte turizmde hizmetin ne kadar önemli önemli olduğunu bir kez daha anladık. Çok şükür ki bizim ülkemizde hizmet kalitesi oradan bakınca çok süper görüldü.

Hizmetin kaliteli şekilde sunulması önemlidir. Ve araştırmalar göstermiştir ki  eğitim düzeyi hizmet kalitesini etkilemektedir.

Festival nasıl mı geçti? Othello Polifonik Korosu olarak çok büyük başarı elde ettik. 4 sesli olarak söylediğimiz Kıbrıs Türküleri ayakta alkışlandı. Duygulanıp ağlayan seyirciler gördük.

İnsanların kalbine dokunmayı başardık ve Kuzey Kıbrıs olarak çok büyük bir iz bıraktık.

Sevgiyle kalın

    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV