banner29
21 Ekim 2018 Pazar

Beyan edilmemiş denizaşırı ülkelerden elde edilen gelir

08 Mayıs 2014, 10:01
Beyan edilmemiş denizaşırı ülkelerden elde edilen gelir

Birleşik Krallıkta yaptığınız vergi beyannemesinde, vergiye tabi olan tüm kazanç ve gelirlerinizi bildirdiğiniz sürece deniz aşırı ülkelerde hesaplarınızın olmasının hiç bir sakıncası yoktur. Bu makale, bu şekilde elde edilen gelirlerinizi neden beyannamede ilave etmeniz gerektiğini ve vergi dairesini bilgilendirmediğiniz takdirde neler ile karşılaşabileceğinizi anlatmaktadır. Eğer Birleşik Krallıkta ikâmet etmiyorsanız o takdirde bu ülkede vergi ödeme yükümlülüğünüz yoktur.

Yeni uluslararası anlaşmalar vergi dairelerinin yurt dışı hesaplarınızı görebilmesini sağlayacaktır. Eğer yurt dışı gelirlerinizi beyan ettiyseniz endişelenecek bir durumunuz yok. Fakat beyanda bulunmadıysanız ve bu şekilde yakalanırsanız öncelikle beyan edilmemiş vergiyi daha sonrasında da bu miktarın iki katına kadar varan vergi cezasını ödemek zorunda kalırsınız. Bu durum hapis cezasına çarptırılmanıza dahi neden olabilir.

UK vatandaşları denizaşırı ülkelerden elde edilen tüm gelirlerini yıllık vergi beyannamelerinde bildirmekle mükelleftirler. 

HM Revenue & Customs yakında yurt dışı hesaplarınız ile ilgili çok daha fazla bilgi toplayacaktır. Bu bilgiler hesap ve mal sahiplerinin ismini, adresini, doğum tarihini ve  sahib olduğunuz hesabın bakiyesini ve hesaba yapılan ödemeleri kapsayacaktır. Revenue bu bilgileri vergi kaçıranları yakalamak için kullanacaktır.

Eğer gerekenden daha az vergi ödüyorsanız açıklama olanak ve kolaylıkları ile en kolay şekilde HMRC’yi bilgilendirebilirsiniz.

Yurt dışındaki hesaplarınızdan beyan edilmemiş gelir ve kazançlarınız varsa daha önceki vergi işlerinizi halledin ve yurt dışından edindiğiniz tüm gelir ve kazançlarınızın bir dahaki vergi beyannamenizde ilave edildiğinden emin olun.

Çoğu vakalarda, gelirin elde edildiği ülke, vergi masraflarını düşürecektir. Birleşik Krallık, çifte vergilendirmeyi önlemek için birçok ülke ile çifte vergilendirme anlaşmaları üzerine müzakerelerde bulunmuştur

Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları nasıl oluyor

Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları genelde aşağıda belirtilen üç yoldan biri ile yürütülür

İkâmette bulunduğunuz ülkede vergi ödenir ve gelir yada kazancı elde ettiğiniz ülkede vergiden muaf olur veya indirimden yararlanırsınız. Bunun için gelirin kazanıldığı ülkeden bir belge alınır.

Vergiyi gelir veya kazancı elde ettiğiniz ülkede öder, ikâmette bulunduğunuz ülkede vergiden muaf olur yada indirimden yararlanırsınız. Bunun için ikâmette bulunduğunuz ülkeden bir  belge alınır.

Gelir veya kazancı elde ettiğiniz ülkede vergiyi öder ve bunu ikâmette bulunduğunuz ülkede yıllık vergi beyannamenize ilave edersiniz. Bu durumda vergi kesintisinden yararlanmış olursunuz.


HMRC’ye bildirmezsem ne olur

Böyle bir durumda HMRC tarafından tespit edilirseniz beyan edilmemiş vergiyi ödemekle yükümlü olup ayrıca verginin iki katı ceza ödersiniz hatta bu durum hapis cezasına dahi neden olabilir. 

HMRC vergi kaçakçılığı adı altında ağır ceza soruşturması açabilir, fakat bu durumda kişinin kendiliğinden kaçırılan miktarı açıklaması alınan kararı etkileyecektir.

Son olarak HMRC’ye önceden ödenmemiş vergileri net bir şekilde bildirmeniz tavsiye olunur. Eğer HMRC sizi soruşturmadan önce siz bildiride bulunursanız çok daha uygun şartlarda anlaşmaya varabilirisiniz.


    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV