banner29
21 Ekim 2018 Pazar

Akıllı hedefler

08 Mayıs 2014, 09:58
Akıllı hedefler
Diva ULUÇAY MBPsS

Günümüzde gelişen teknolojiyle herşey akıllı” olmaya başladı: akıllı telefonlar, sınıflardaki akıllı tahtalar... Bir de akıllı hedefler var. Hem psikolojik terapiye başladığımızda hem de hayatımızın birçok diğer alanında kendimize hedefler koyarız. Bu hedeflere bazen ulaşırız, bazen de ulaşamayız. Hedeflerimize ulaşamadığımızda bunun bize getirdiği his pek de hoş olmaz. Kendimizi başarısız hissederiz; motivasyonumuzu kaybeder, elimizi ayağımızı çekeriz. Belki de artık bu hedefe ulaşmak için çabalamak istemeyiz. Akıllı hedef tanımı, belirlediğimiz bir hedefin başarısızlıkla sonuçlanma şansını en aza indirme düşüncesiyle ortaya çıktı. Peki, bir hedefi akıllı” yapan özellikler nelerdir?

• Belirgin olması: hedefimiz ne kadar belirgin olursa, onu yerine getirme isteğimiz ve ihtimalimiz de o kadar artar. Diyelim ki hedefimiz sağlıklı yaşam için daha aktif olmak... Bu hedefi etraflıca düşünüp, bütün detaylarını belirlemeliyiz. Örneğin, nasıl daha aktif olmak istiyoruz? Spor salonuna mı yazılacağız? Yoksa dışarıda yürüyüş mü yapacağız? İlk önce bunu belirgin hale getirmemiz gerekiyor. Ayrıca ne zaman, kiminle, ne kadar sıklıkta, nerede gibi sorulara da cevap vermemiz gerekiyor. Eğer spor salonuna yazılacaksak hangi spor salonu olacak? Yürüyüş yapacaksak hangi parkuru izleyeceğiz? Yalnız mı yoksa biriyle birlikte mi spora başlayacağız? Hedefimizi yerine getirmeye başlamadan önce tüm bunların belirlenmiş olması gerekiyor.


• Ölçülebilir olması: hedefimize ulaşıp ulaşamadığımızı nasıl anlarız? Hedefimizi başardığını anlayabilmemiz için ölçülebilir bir hedef olması gerekiyor. Daha aktif olma örneğinden devam edecek olursak, bunun ölçülebilir bir hedef olması için hangi aktiviteyi haftada kaç kere, hangi seviyede yapacağımızı belirlememiz lazım. Örneğin, "haftada birkaç kez yüzmeye gideceğim"demek yerine, "haftada 3 gün havuza gidip 45 dakika yüzeceğim" demek daha doğru olur. 


• Ulaşılabilir olması: kendimize başarması zor hedefler koyarsak, bu hedefe ulaşma ihtimalimiz düşer, sonucunda da kendimize olan güvenimizi ve motivasyonumuzu kaybeder, daha çok içimize kapanırız. bu yüzden, kendi kendimizi iyice tanıyıp potansiyelimizi aşacak hedefler koymamalıyız. Örneğin, kalp sorunumuzdan dolayı 45 dakika boyunca yüzemiyorsak, sağlık durumumuza uygun, daha kısa bir süre belirlemeliyiz. Belki bir defada çok yapmak yerine haftada daha sık gidip daha az yorulacak şekilde yapmayı tercih edebiliriz. 


• Gerçekçi olması: hedefimizin gerçekçi olması çok önemlidir. Örneğin, çok yoğun bir iş tempomuz varsa, "her gün spor salonuna gideceğim" hedefi hayal olacak; bu da yine motivasyonumuzun düşmesine neden olacaktır. Gerçekçi olup, daha az yoğun olduğumuz günleri belirlemeliyiz. Yapmamız mümkün olmayan hiçbirşeyi önümüze hedef olarak koymamalıyız. 


• Zamanı belli olması: Son olarak, hedefimizin zamanının belirgin olması da önemlidir. "Haftaya uyan bir gün spora başlayacağım" gibi oldukça geniş ve belirsiz bir cümle kurarsak muhtemelen o "uygun gün" hiçbir zaman gelmeyecektir. "salı ve perşembeleri saat 4'ten 5'e yüzmeye gideceğim" cümlesi, bu hedefi başarmamız için bize daha çok yardımcı olur. Bir de olası aksiliklere karşı alternatif bir plan yapmak da işe yarayabilir. Böylelikle spora gideceğiniz gün bir işiniz çıktığında bunu başka bir zaman telafi edeceğinizi bilirsiniz. 


Bu püf noktalarını hem terapideki hedeflerimize hem de hayatta kendimize koyduğumuz herhangi bir hedefe uygulayabiliriz. Böylelikle başarı hissini tatmamız daha mümkün olur. 

    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV